V současné situaci jsou tepelná čerpadla považována jednoznačně za budoucnost vytápění rodinných i bytových domů nebo kancelářských budov. Je to dáno tím, že prakticky všechny ostatní varianty jsou mimo hru, případně se tam brzy dostanou, jako zejména plynové kotle, které už to mají zřejmě definitivně spočítané, jakkoliv se s nimi ještě před pár lety hodně počítalo.
Přišlo se na problém
Tepelná čerpadla mají přitom skutečně řadu výhod, jako je energetická efektivita a bezemisní provoz. Vlastně až na vysokou cenu a skutečnost, že se příliš nehodí do starých nezateplených domů, kterých je třeba v Česku stále spousta, jde o ideální řešení.
Nebyla by to však Evropská unie, aby to sama sobě pořádně nekomplikovala. Aneb levná ruka zde neví, co činí ta pravá. Zatímco na jedné straně jsou tepelná čerpadla na evropské úrovni mohutně podporována, a to i dotační formou, aktuálně se chystá nová legislativa, která teoreticky může zamezit jejich používání, přinejmenším v této podobě.
Je totiž potřeba si uvědomit, že jde o komplexní systémy, které používají mimo jiné určitý plyn, aby mohly fungovat tak dobře, jak fungují. A právě tento plyn (nejde o zemní plyn) chce EU zakázat. Odborníci ovšem pochybují, jak by bez něj mohla tepelná čerpadla v takové míře fungovat.
Nejde o nic jiného než F-plyny, což jsou fluorované skleníkové plyny, které dnes používají nejen tepelná čerpadla, ale třeba i klimatizační jednotky. Slouží zde coby topné, respektive chladící médium. To zachycuje tepelnou energii z okolí a poslouží, kterou potom využije k ohřevu nebo ochlazení vzduchu.
Nic není ideální
Bohužel se ukázalo, že tyto plyny jsou rovněž škodlivé pro klima, a tak je potřeba s tím něco dělat. Z hlediska Evropské unie to znamená jediné: zakázat. Ukázalo se totiž, že pokud tyto plyny uniknou do ovzduší, chovají se jako mimořádně silný skleníkový plyn a mohou nadělat ještě více neplechy než tolik nenáviděný oxid uhličitý, proti kterému se vede aktuální tažení.
Vlastně se jen ukazuje, že pokud si budeme chtít udržet současný komfort, například v podobě vytápění, ať už ho zprostředkovává jakýkoliv zdroj, bez určitých emisí se to zkrátka neobejde. Vlastně totožná situace panuje i s elektromobily, které sice neprodukují přímo oxid uhličitý, ovšem jejich výroba je rovněž vysoce neekologická, stejně jako výroba elektřiny, na kterou jezdí.
Čtěte také: A je to. Plynovým kotlem už brzy nezatopíte. Konec roku důležitým termínem
Pokud jde o zmíněná tepelná čerpadla, výrobci už dnes hledají alternativy F-plynů, a pravděpodobně nějaké najdou. Ty však nebudou tak efektivní a je docela možné, že se dříve či později rovněž zjistí jejich škodlivost.
Foto: Shutterstock, zdroje: Nová zelená úsporám, Chlazeni.cz, TZB-info.cz
Věřte mi,že pokud mě bude zima,tak si zatopím čím já budu chtít a nějaká unie mě může,víte co!
Opatrně, Velký Bratr EU. naslouchá.!
Kašlu na nějakou EU topím v kamnech dřevem a nikdo my to nezakaze .Na nějaký vymisly z EU kašlu .Nějaký voltaicky panely a podobně nemám na to peníze a na starý barák to dávat ani nebudu .Takže slavná EU PAPA ME TVY NAPADY NEZAJIMAJI
Všechny co to navrhují by měli zabavit všechno co má za sebou uhlíkovou stopu to znamená do šatů s kopřiv a poslat je do Afrických buší žít svůj život pod dohledem aby nic nešidili
Evropská unie se jako obyčejně střelila do kolena. Plyny se recyklují a je jen malá šance, že se dostanou do ovzduší. Opravy a recyklaci provádí jen certifikované specializované firmy. Hledání náhradního řešení jen zvýší cenu a sníží účinnost. Evropská unie vymýšlí jen zelené nesmysly, bez ohledu a znalosti technických a provozních důsledků.