Dnes už je naprosto očividné, že Evropská unie se s tím vůbec nepáře. Zakazuje nám jednu věc za druhou a nikoho se přitom neptá na názor. Prostě přijde zákaz a daná věc definitivně končí. Co na tom, že byla třeba v České republice velmi oblíbená a používaná. To nikoho nezajímá. Už se nehodila do krámu, a tak má zkrátka stopku.
Pěkně s námi vyběhli
Toto už jsme viděli mnohokrát, ať už šlo o plastová brčka, různé druhy vysavačů a obzvlášť oblíbená jsou z nějakého důvodu svítidla. Klasické žárovky obsahující wolframové vlákno už byly zakázány dříve, pak přišlo omezení i na halogenové žárovky a teď se pokračuje dále. Na paškál se totiž dostaly také zářivky.
Už od konce února je v Evropské unii zakázáno uvádět na trh kruhové zářivky označené jako T5 či kompaktní zářivky nebo zářivková tělesa s označením CFLni. Na konci srpna potom definitivně skončí tyčové zářivky T5 a T8. To se hodně dotkne českých domácností, protože tam tato tělesa patří k hojně využívaným.
Asi vás nepřekvapí, že důvodem je ohleduplnost k životnímu prostředí. Ne snad, že by zářivky nějak přímo škodily, dokonce jsou i v některých případech poměrně úsporné. Problém je v tom, že řada těchto výrobků obsahuje rtuť a EU už došla trpělivost s tím, že ty použité se nedaří správně zpětně odebírat nebo recyklovat. Lidé je zkrátka jednoduše vyhodí a nestarají se o to. Tak právě z tohoto důvodu o ně přijdou definitivně.
O prvního září potom přijdeme i o zbylé halogenové žárovky, které se ještě směly prodávat. Zde panuje poněkud zmatek, protože pro první halogenové žárovky začal platit zákaz už v roce 2016. Určité druhy se však směly nadále používat. Ovšem ani to už nebude platit. Končí totiž i dosavadní typy G4, G9 a GY6.35. Zde už je důvodem nízká energetická efektivita. Zjednodušeně řečeno, na to, kolik halogenové žárovky spotřebují elektřiny, nevydají dostatečné množství světla. LEDkám zkrátka konkurovat nemohou.
Jak to lidé vyřeší, to nikoho nezajímá
Zatímco alternativu žárovek tu máme a lidé už ji stejně v drtivé většině případů používají, pokud jde o výše zmíněné zářivky, tam to není tak jednoduché. Můžete si sice rovněž pořídit LED trubice, ovšem ty stojí často až čtyřikrát více. Experti navíc upozorňují na skutečnost, že reálnou náhradou nejsou a hodí se spíše do méně důležitých prostor, kde není třeba taková míra osvětlení. V mnoha případech to prý bude znamenat přebudování celého osvětlení v domě, aby v něm bylo dostatek světla jako dříve.
Dotyčné zářivky a žárovky se budou ještě nějakou dobu doprodávat, protože zákaz neplatí na zboží, které obchodníci už naskladnili, a dá se předpokládat, že někteří se předzásobili vehementně. Ovšem za pár měsíců zásoby nakonec přeci jen dojdou a bude nutné se poohlédnout po alternativách.
Foto: Shutterstock
Celá EU a hlavně EK i s tou prolhanou Jourovou mi může políbit prdel opakuji prdel a ty DEBILE Kulhanku taky. Osel zůstane oslem