Málokterá otázka rozděluje lidi v České republice takovým způsobem, jako je to, zda se vzdát vlastní měny v podobě české koruny a přijmout tu společnou pro celou eurozónu, což je samozřejmě euro. Velmi silným argumentem je přitom skutečnost, že k přijetí už jsme se zavázali v roce 2004 vstupem právě do Evropské unie.
Už je to zase tady
Od té doby se vlastně jen čeká na termín, kdy bude společná měna přijata. Jenže už to také trvá tak dlouho, že mnozí nabyli dojmu, že by snad bylo lepší se něčemu takovému vyhnout. Dalším důležitým argumentem je totiž to, že za dobu našeho členství se toho opravdu hodně změnilo a euro dnes není vůbec to samé, co dříve.
Předně je to už velmi pevně svázaná měnová unie, v rámci které jednotliví členové ručí i dluhy druhých. A jak víme, to je opravdu nepříjemné téma, protože jih Evropy je zadlužen až po uši, zatímco severní státy drží určitou zodpovědnost. Česká republika přitom dlouho patřila k těm, kdo měl nízké rozpočtové schodky. To se začalo měnit až v posledních letech.
Teď však padlo důležité rozhodnutí ve věci přijetí, respektive nepřijetí eura. “Vláda vzala na vědomí společné doporučení Ministerstva financí a České národní banky prozatím nestanovit termín přijetí společné evropské měny. Debata o termínu přijetí eura tak bude dávat smysl až v době, kdy Česká republika všechna potřebná kritéria splní,” uvedlo na svých webových stránkách Ministerstvo financí.
Pohled je jasný
Obdobný je přitom pohled České národní banky, která se tématu věnovala ve své analýze. “S ohledem na všechny výše zmíněné skutečnosti Ministerstvo financí a Česká národní banka doporučují vládě České republiky, aby prozatím nestanovovala cílové datum vstupu do eurozóny,” konstatuje ČNB.
Navzdory snahám zejména z podnikatelských kruhů, které letos rozjely nebývalou kampaň za přijetí společné měny, došlo tedy k dalšímu odložení na neurčito. Bude to tedy tak, že v dalších letech budeme stále platit korunou a budeme mít vlastní měnovou politiku.
Čtěte také: Česko má novou minci. 50koruna už není nejhodnotnější, je to velká pecka
Jaké jsou ale vůbec výhody přijetí eura pro běžné občany? Překvapivě už jich dnes mnoho není. Spolu s rozmachem platebních karet a nejrůznějších služeb, jako je Revolut, už totiž padla bariéra kurzového rozdílu, který dříve představoval důležitou složku celé záležitosti.
Foto: Shutterstock
Chci naši “českou korunu” , ne euro. Doba, kdy jsme se k přijetí eura zavázali byla úplně jiná než teď. Výhodná by byla pro podnikatele s ne pro obyčejné lidi.Jak pozoruji situaci, tak počítám, že se EÚ brzy rozpadne. Komu se chce platit dluhy za ostatní země?
O Euro nemám zajem ožebrači to České občany !
Chci abychom zůstali u naší České koruny. V euru nevidím vůbec žádné výhody pro běžné občany.
Sdílím Váš názor, navíc je to jeden z posledních zbytků naší suverenity, protože EU se jen tak nerozpadne…
Navíc poslední nástroj, jak řídit inflaci atd. ..
Naše je koruna.
Vstup do Eurozóny přinese snazší možnost obchodování státu a velkým podnikatelům,ale totálně to zruinuje malé podnikatele a běžného občana . Máte v hlavách opravdu tak nasráno, že chcete vstup do Eurozóny ? Vytáhněte si konečně hlavu z prdele a rozhlédněte se kolem. Nemusíte koukat ani moc daleko, stačí na naše bývalé bratry Slováky . Jsou v těch Eurosračkách až po uši. Nebuďte líní a zeptejte se běžného slovenského občana jak se mu žije s eurem. Evropská unie určitě přináší ekonomicky slabším státům nějaké výhody,ale ty silnější na to celou dobu doplácí. Co je tedy výsledkem EU společenství? Oslabení ekonomiky ekonomicky silných států a nevýrazně posílit ekonomiku států slabších? Naštěstí tu EU není na pořád a tak přeju následujícím mladým generacím,aby si jednou mohli užívat naprosté svobody a suverenity svého vlastního státu se vším co k tomu patří. Leo Ullrich
Mladí si mnohdy myslí, že jde s eurem jen o zjednodušení na dovolené ohledně výměny peněz anebo, když si v zahraničí vydělají na brigádě více peněz v eurech a tady si je výmění, že tolik pak budou dostávat za práci i tady. Prosím vysvětlujte jim, že platy nám zůstanou stejné, protože peněz nám do žádné pokladny nikdo nepřidá, ale cenově se budeme muset srovnat se zeměmi s občany s vysokými příjmy oproti těm našim, takže můžeme očekávat i o třetinu vyšší životní náklady jak se už stalo i v jiných zemích po přijetí eura. Samotná EU nic neprodukuje, vše má od členských států a v současnosti má zadlužení 97%! Každý hlupák s menším dluhem je pro splácení MMF vítán.