Europoslanec Jan Zahradil zviditelnil Českou republiku na mezinárodní scéně. Bohužel asi ne tak, jak by si většina občanů země představovala. Server Politico upozorňuje na skutečnost, že tento dlouholetý evropský politik nominovaný za ODS a stálý člen jejího vedení, má velmi úzké vztahy na Čínu a významně lobbuje v jejím zájmu.
Nenápadná Zahradilova mise
Většina Čechů přitom pravděpodobně ani netuší, že Jan Zahradil vede takzvanou Evropsko-čínskou skupinu přátelství. Na této platformě potom dokáže svolávat jednání mezi představiteli Evropské parlamentu a Číny. V zásadě na tom není nic špatného, podobné skupiny existují i v případě dalších zemí, které se snaží upozornit na svůj pohled na věc v Evropské unii. Čína však podobné organizace nepoužívá jen za účelem měkké diplomacie, nýbrž i k tvrdému protlačování svých zájmů.
“Vysoce postavený český konzervativec Jan Zahradil byl i místopředsedou Mezinárodní obchodní komise Evropského parlamentu. Měl tak možnost ovlivňovat obchodní politiku Evropské unie a mohl získat přístup k citlivým vyjednávacím dokumentům od Evropské komise,” upozorňuje ve svém analytickém textu server Politico. Generálním tajemníkem skupiny je přitom čínský občan Kaj Lin, který se specializuje na organizaci pracovních cest europoslanců do Číny.
V EU mají ze Zahradilových aktivit obavy
Podle informací Politica nyní z práce Zahradilovy skupiny panují velké obavy. Vysocí představitelé Evropského parlamentu se obávají, že se až nebezpečně přiblížila Pekingu a začíná tvrdě prosazovat jeho, nikoliv evropské zájmy. Jan Zahradil je přitom jako europoslanec štědře placen z peněz evropských daňových poplatníků a má vždy v první řadě hledět na jejich zájmy.
Zahradilovi kolegové v Evropském parlamentu mají obavy především z toho, že by tento vlivný europoslanec mohl Číně zajistit výhodu v probíhajících obchodních jednáních. Podle nejmenovaného vysokého představitele europarlamentu panuje přesvědčení, že Zahradil vede skupinu, která je součástí sítě, jež nenápadně prosazuje čínskou zahraniční politiku. Označil ho tak de facto za čínského trojského koně v Evropské unii. Politico také upozorňuje na skutečnost, že Zahradilova organizace začala vyvíjet větší aktivitu v době, kdy Čína přeřadila na agresivnější stupeň zahraniční politiky.
Samotný europoslanec tato obvinění odmítá. “Skupina evropské-čínské přátelství se neangažuje v žádných aktivitách, které by mohly vzbudit podezření nebo zmatek v oficiálních aktivitách (Evropského) parlamentu a jeho součástí. Jednám striktně v souladu s pravidly EP,” napsal Jan zahradil v dopise předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu. Upozornil také na to, že se ho redaktoři snaží zdiskreditovat a znevěrohodnit.
Na celé věci je zajímavá také skutečnost, že je to jen několik měsíců, kdy Čínu doslova rozlítil místopředseda ODS a předseda Senátu Miloš Vystrčil tím, že podnikl oficiální cestu na Tchaj-wan, který Čína považuje za svou součást. Tehdy čínský ministr zahraniční hrozil, že Vystrčil pocítí následky svého jednání.
Foto: ods.cz