Co stojí za aktuálně velmi rychlým postupem koronavirové epidemie nejen v České republice, ale celé Evropě? Jde pravděpodobně o novou mutaci viru, která je ještě infekčnější než ty předchozí. Dospěly k tomu vědci z univerzit v Curychu a Basileji ve spolupráci se španělským týmem SeqCOVID.
Silná mutace z dovolené
Mnoho současných případů je možné vystopovat k nové mutaci koronaviru, která pochází ze Španělska. O její rozšíření po Evropě se postarali turisté. Také kvůli tomuto kmeni koronaviru bylo Španělsko v létě nejzasaženější zemí. Dlouho to ale netrvalo a problém má i drtivá většina dalších zemí.
Autoři výzkumu získali sekvenci virového genomu od pacientů s covidem z celé Evropy. Následně museli překvapeně konstatovat, že velká část těchto případů pochází z nově identifikovaného kmene koronaviru. Podle studie se nejprve šířil ve Španělsku, ale díky letním dovoleným v této zemi se postupně rozšířil do všech koutů Evropy a pravděpodobně i světa.
Rychlé šíření koronaviru v Evropě
Nová varianta nese název 20A.EU1 a v současné době patří k nejběžnějším na starém kontinentě. Například ve Velké Británii na ní připadá 90 % všech nakažených a identifikován byl také v Německu, Itálii, Norsku, Francii nebo Švédsku. Přestože výzkum nehovoří o České republice, je pravděpodobné, že i tady se tato mutace rychle šíří.
Ze způsobu, jakým tento kmen koronaviru za krátkou dobu ovládl Evropu, vědci usuzují, že je velmi infekční, což ostatně platí o novém typu koronaviru obecně. Pravděpodobnost nákazy je ještě vyšší než u chřipky. Také proto nyní tak rychle rostou čísla na celém kontinentu.
Podle vědeckého týmu je zapotřebí se zamyslet nad cestováním v této nelehké době. “Není potřeba dlouhodobě uzavírat hranice a přísná cestovní omezení. Šíření tohoto viru je ale jasným důkazem, že zavedená opatření v průběhu tohoto léta nestačila na to, aby se zastavil přenos,” uvedla spoluatorka studie Emma Hodcroft.
Foto: Freepik