Pokud jste zrovna absolvovali očkování proti koronaviru, měli byste se seznámit s aktivitami, kterým je radno se v takovém stavu vyhnout. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob vydalo upozornění na činnosti, od nichž byste si měli dát pauzu, jinak se vystavujete zbytečnému nebezpečí.
Může to působit trochu zvláštně, protože většina lidí se přeci očkuje proto, aby se znovu mohla věnovat činnostem, o které zůstala v koronavirové pandemii ochuzena. V tomto případě jde ale o varování dočasná, která platí jen po krátkou dobu po očkování.
Omezte kontakt s neočkovanými lidmi
Očkování je delší proces, než se na první pohled může zdát, obzvlášť když v drtivé většině případů probíhá dvěma dávkami vakcíny. Rozhodně to neznamená, že okamžikem, kdy dostanete první dávku, už jste chránění. Od té chvíle se totiž teprve začíná rozvíjet imunitní odpověď těla, která je následně posílena druhou dávkou a vrcholí někdy tři týdny po její aplikaci.
Z toho vyplývá, že v průběhu očkovacího procesu byste měli být nadále opatrní, a pokud možno se stýkat převážně s očkovanými jedinci. Případná nákaza koronavirem krátce po očkování by totiž mohla mít nepříjemné následky.
Vyhýbejte se interiérům se špatným větráním
Před i po vakcinaci byste se měli vyhýbat prostorám, které nejsou ideálně odvětrávané. Jde totiž o jedno z nejrizikovějších prostředí, vzhledem k tomu, že kapénky aerosolu se v místnostech s horší ventilací drží delší dobu. Není proto od věci se vyhýbat obchodním centrům, kasinům, výtahům, kinům, restauracím a některým druhů veřejné dopravy.
Nenavštěvujte místa, kde nelze dodržovat společenský odstup
Vyhýbejte se místům, kde se srocuje větší množství lidí. Zcela bezpečné nemusí být ani venkovní aktivity, kterých se účastní více lidí a nelze přitom dodržet bezpečný, tedy alespoň dvoumetrový odstup. Mezi takové patří například venkovní koncerty. V takovém případě se doporučuje přinejmenším nasazený respirátor.
Vyhýbejte se činnostem, které zahrnují hluboké dýchání v blízkosti jiných lidí
K takovýmto činnostem patří zejména zpěv, křik nebo fyzická námaha. Pokud se chcete bezpečně zapojit do takových aktivit, jako je například sborový zpěv nebo kolektivní sporty, měli byste tak činit s nasazeným respirátorem.
Foto: Shutterstock