O cenzorských praktikách nejrozšířenější světové sociální sítě Facebook se v poslední době hodně mluví. Lidé si stěžují na to, že dostávají dočasné či trvalé zákazy svých účtů za zcela nevinné záležitosti, případně za vyjádření svého stanoviska, které je však v rozporu s vnitřními předpisy tohoto internetového molochu.
Jméno románu z roku 1955
Přesvědčila se o tom také Ebony Neumann z australského státu Queensland. Ta se přitom neprovinila vůbec ničím, tedy až na skutečnost, že se snažila na sociální síti najít informace o místní mexické restauraci Lolita. Ta nese jméno podle románu ruského autora Vladimíra Nabokova z roku 1955.
“Hledala jsem nedalekou mexickou restauraci Lolita’s. Potom, co jsem její jméno zadala do Facebooku mě okamžitě upozornili, že jsem porušila jejich komunitní pravidla,” uvedla Ebony Neumann s tím, že jí byl zablokován nejen účet na Facebooku, ale také na sesterském Instagramu.
Ztratila možnost oslovovat tisíce fanoušků
Ebony v tom vidí obrovskou nespravedlnost vzhledem k faktu, čím se měla provinit, ale také vzhledem k její nekonfliktní minulosti na Facebooku a také práci, ve které se věnuje pomoci ženám v překonávání zdravotních problémů. V důsledku deaktivace svých účtů nemohla obsluhovat své stránky na sociálních sítích, kde má tisíce fanoušků. Ebony nemůže uvěřit tomu, proč více než padesát let starý román způsobuje takové problémy.
Facebook nakonec účty uživatelce obnovil a vydal prohlášení, ve kterém tvrdil, že k deaktivaci došlo z jiného důvodu a sice proto, že mělo dojít k napadení hackerem. To však Ebony žádným způsobem nepozorovala. “Víme, že ztráta přístupu k vašemu účtu může být nepříjemnou zkušeností. Nadále vyvíjíme nové nástroje, které lidem pomohou při obnovování jejich účtů,” stojí v prohlášení společnosti.
Foto: Freepik