Je až neuvěřitelné, jak velkou oblibu si získaly nejrůznější farmářské trhy po celé České republice. Když se někde objeví, mají zaručenou vysokou návštěvnost a také tržby. Zde totiž lidé jakoby najednou nehleděli na korunu, protože mají pocit, že nakupují to nejkvalitnější, co mohou. Ovšem celá tato móda je už poněkud pokřivená a mnoho farmářských trhů nemají se svým názvem mnoho společného a spíše připomínají místa, kde se tahají peníze z kapes zákazníků.
Takhle to funguje
“Podívejte se na Západě, jak vypadají farmářské trhy. Obvykle tam skutečně koupíte špičkové zboží, které v supermarketu není, a navíc za docela rozumnou cenu,” říká podnikatel Jiří, který se v prostředí českých farmářských trhů několik let pohyboval, ovšem chce zůstat v anonymitě. Redakce jeho totožnost zná. “U nás je to něco úplně jiného, udělala se z toho hipsterská móda na Náplavce a v Dejvicích, která se rozšířila všude možně. Ve skutečnosti to s farmáři nemá moc co společného. Jsou to spíše přeprodejci, kteří vám akorát navýší ceny. Zboží má často horší kvalitu než v obyčejném obchodě.“
Aktuálně se řeší také velký skandál, který se týká jedněch z nejoblíbenějších farmářských trhů v Praze, a to na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Jak informovala TV Nova, prodejci zde ovoce a zeleninu skladují ve zcela nevyhovujících podmínkách. “Od středy do pátku je tu zboží umístěno v bednách přes noc. Lezou tu po něm myši a ráno se pak prodává lidem,” uvedla jedna ze zákaznic, která se podle svých slov navíc obává o své bezpečí, aby ji někdo z prodejců za její slova nenapadl. Prý jsou toho schopni. To hodně vypovídá o tom, jaká společnost se kolem těchto trhů pohybuje.
Nachytali je
Farmářské trhy přitom provozuje přímo Praha 3, podle které však k žádným pochybením nedochází. Ovoce se prý prodává pouze daný den, a co se neprodá, je odvezeno do Farmy Naděje, kde to zpracují zvířata. Ale ukázalo se, že reálně nic takového neprobíhá, protože samotná farma odmítla, že by nějaké zbytky dostávala.
Naopak svědci vypověděli, že zboží skladované na trzích přes noc, po kterém lezou myši, následně prodejci ráno dávají na své pulty a zákazníkům nabízejí dále. Tak to tedy na českých farmářských trzích poměrně běžně chodí, a je otázkou, zda se tam nedějí ještě horší věci.
Rozhodně by nebylo špatné, kdyby v Česku začaly fungovat reálné farmářské trhy, kde by se prodávalo kvalitní zboží za přiměřené ceny. Aktuálně tu však máme spíše pravý opak, kdy dostáváme často špatnou kvalitu, a to za ceny leckdy nevídaně přemrštěné.
Foto: Shutterstock