Dostat se dnes na bezplatný antigenní test v rozumném čase je téměř nemožné. Testovací kapacity pracovišť jsou totiž na příští týdny prakticky bez výjimky vybukované. Některé společnosti totiž své zaměstnance testují právě tímto způsobem, namísto toho, aby je otestovali na pracovišti, jak doporučuje vláda. Ta naopak vyzývá k tomu, aby firmy testovací centra nevyužívaly.
Bezplatné antigenní testy jsou určeny primárně k tomu, aby se mohli otestovat jednotlivci, kteří například chtějí navštívit své příbuzné, případně mají podezření na nákazu. Tento způsob testování se v posledních měsících stal velmi oblíbeným, a přestože antigenní testy nejsou tak přesné jako metoda PCR, podle odborníků jejich bezplatné zpřístupnění pomáhá epidemii krotit.
Už dříve platilo, že kapacity antigenního testování jsou poměrně vytížené, a tak bylo třeba se na test objednat třeba s týdenním předstihem. Jenže poté, co vláda zavedla povinné testování ve firmách, je rezervace termínu v rozumném čase v podstatě nemožná. Například v Liberci je nyní možné se objednat až za šest týdnů. Ani jinde to není výrazně lepší a nejkratší čekací doba je několik týdnů, spíše však měsíc. To činí antigenní testování pro jeho původní účel prakticky nepoužitelným.
Oficiální data ministerstva zdravotnictví hovoří o tom, že v minulém týdnu absolvovalo antigenní test každý všední den více než 70 tisíc lidí. O týden dříve přitom v žádný den nebyla překonána ani hranice 60 tisíc testů. Vypadá to tedy, že systém byl zahlcen.
Důvodem je s největší pravděpodobností skutečnost, že některé firmy mající povinnost své zaměstnance testovat nechtějí testy svépomocí zajišťovat, a tak své pracovníky raději poslali do testovacích center. “Přišel nám mail, že se máme všichni zaregistrovat na antigenní testy sami. Vedení testy nemá a nemocnici máme prý kousek. Výsledek pak musíme posílat na personální,” uvedla podle serveru idnes.cz Kateřina, která pracuje pro větší firmu v Královéhradeckém kraji.
Vláda už si problému všimla a podle ministra vnitra Jana Hamáčka ho bude řešit, pokud bude situace přetrvávat. Muselo by například dojít k omezení přesunu zaměstnaneckého testování a většímu využití samotestování.
Foto: Shutterstock