V České republice odstartoval fenomén, který se očekával již před časem, kdy tu propukla energetická krize, rozjela se inflace a spousta dalších negativních faktorů. Firmy se dlouho držely, avšak teď už to podle všeho ruplo naplno, jelikož už jednoduše není kde brát.
Přicházejí nepříznivé zprávy
Leden 2025 se do historie české ekonomiky zapíše černým písmem. Hned několik významných firem působících v tuzemsku desítky let oznámilo propouštění, respektive rovnou uzavírání závodů nebo dokonce veškeré činnosti na našem území.
“Ještě koncem loňského roku to vypadalo všechno růžově a mysleli jsme si, že jsme to přečkali v pohodě. Teď jsem ale nečekaně dostal výpověď a nevím, co si počnu,” říká bývalý zaměstnanec jedné z velkých středočeských firem, která ukončila svůj provoz.
Jde například o legendární továrnu Mitas v Praze, která přežila kdeco, ale teď definitivně končí a spolu s ní hned 270 zaměstnanců. Vale se České republice rozhodl dát také významný evropský výrobce potravin v podobě společnosti Dr. Oekter, který také všechny propustil.
Nezaměstnanost zase roste
Své stavy potom snižují i obrovské výrobní podniky, jako je například nošovický Hyundai. To ostatně probíhá i v mladoboleslavské Škodovce, byť se tak zatím neděje formou klasického propouštění, nýbrž ukončováním smluv s agenturami, případně přirozeným snižováním počtu zaměstnanců formou toho, že část sama odchází, ale už nejsou nahrazováni novými.
Na trhu práce se tak konečně začal odrážet nelichotivý stav tuzemské ekonomiky, které už celé roky stagnuje a teprve nedávno se dostala zpět na úroveň roku 2019, což ale není žádné vítězství.
Čtěte také: Lidé bez práce budou v Česku alespoň zametat ulice. Válet už se nebude smět nikdo
Bylo přitom nečekané, že se zaměstnanost v České republice držela na tak vysokých úrovních, když se firmám příliš nedařilo. Teď ovšem míra nezaměstnanosti pravděpodobně opět rychle poroste a mohla by se podívat k 5 %, která už jsme tu dlouho neměli. Ani to ale není žádná tragédie, protože to se běžně považuje za optimální číslo, kdy nedochází k přehřívání nároků zaměstnanců na platy.
Foto: Shutterstock