Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra se lidé stále nechovají tak, jak by měli a jak to předpokládají vládní opatření. Navzdory tomu, že už vyděšení většiny lidí z rychle se šířící epidemie poněkud opadlo, je Flegr přesvědčen o nutnosti v opatřeních ještě více přitvrdit. Jeho pesimistické prognózy z poslední doby přitom už přestaly vycházet. Ke konci října předpokládal deset tisíc hospitalizovaných pacientů, zatímco dnes, tedy o týden později, je jich v nemocnicích něco přes osm tisíc. Zatím se také nezdá, že by na Covid-19 měly umírat tisíce lidí, jak předpovídal.
Parazitolog Jaroslav Flegr se však domnívá, že určitý pokles v počtech nově nakažených mohl být dán nedostatečnými kapacitami laboratoří či nedostatkem materiálu. Prvními příznivějšími čísly jsme se tak nechali ukolébat a pak přišly opět růsty o patnáct tisíc nově pozitivních za den. “Nejsem si jistý, jestli v minulém týdnu třeba nedošlo k nějakému technickému problému, jestli například v diagnostických laboratořích nedošly špičky nebo nějaká chemikálie, a v důsledku toho se jim tam ty vzorky hromadily. Proto mohly být koncem minulého týdne zdánlivě malé počty nakažených. Teď začínají nahromaděné vzorky dovyšetřovat a počty nakažených se nám opět radikálně zvedly,” uvedl Flegr pro televizi Prima. Dodal také, že opatření podle něj nezabírají, protože je lidé nedodržují.
Lidé mají sedět doma a nechodit na návštěvy
Jaroslav Flegr je proto přesvědčen, že lidem je nutné vnutit přísnější režim ochrany. “Pomohlo by, kdyby lidé po práci seděli doma a nechodili se navštěvovat. To je to poslední opatření, které bychom měli zkusit zavést před úplným lockdownem zahrnujícím úplné vypnutí ekonomiky,” myslí si vědec. “Teď je taková situace, že pokud epidemii nezastavíme, tak se s tím budeme trápit až do jara a na nějaké Vánoce budeme moci zapomenout. Bez radikálního řezu to zkrátka nepůjde.“
Evoluční biolog si nicméně uvědomuje, že něco takového nebude stačit jen tak nařídit novým opatřením, protože lze jen těžko předpokládat, že by se lidé zachovali jinak než v předchozích týdnech a novinku opět neignorovali. Flegr se proto domnívá, že je zapotřebí k věci přistoupit radikálnějším způsobem, protože po dobrém to zjevně nepůjde. “Musí přijít tvrdý osobní lockdown na veškeré mimopracovní aktivity a jeho přísné vymáhání. A podobně tvrdé vymáhání dodržování opatření na pracovištích, včetně zavedení práce z domova. Nemusí být nijak zvlášť časté sofistikované kontroly, stačí, když budou dostatečně drakonické pokuty a lidé si rozmyslí, co budou dělat. Ostatně, tak to dnes dělají i v jiných evropských zemích.“
Foto: archiv J. Flegra