Stačilo tak málo, tedy nerozvolňovat před Vánoci protiepidemická opatření, a situace mohla vypadat o poznání jinak než dnes, kdy se opět zoufale plní nemocnice a na Covid-19 umírají stovky lidí denně. Česká republika už se ve druhé vlně po sobě stala zemí s nejhoršími koronavirovými statistikami. Přitom proočkování obyvatelstva je na dohled, jenže epidemie je momentálně rozjetá skutečně na plné obrátky a nezdá se, že by se jí chtělo brzdit. Pravděpodobně tak v zemi ještě napáchá velkou paseku.
Zcela neomluvitelný záměr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr si klade otázku, jak k něčemu takovému mohlo dojít. A nachází poměrně přiléhavou odpověď. “Mnohé nasvědčuje tomu, že vláda či ministerští úředníci se loni v tichosti rozhodli, že nás řízeně promoří. Rozvolňováním a utahováním opatření vyvolají další tři až čtyři vlny epidemie, během kterých prodělá infekci a získá imunitu asi 60% obyvatelstva,” uvedl Flegr na svém facebookovém profilu. Dodává, že díky tomu se sníží také procento ohrožených osob v domovech seniorů i mimo ně, a to tak, že jednoduše zemřou. Jde o osoby, které z veřejných rozpočtů nyní více čerpají, než do nich přispívají, naznačuje cynický kalkul vědec.
Zároveň ale okamžitě dodává, že strategie promoření je chybná, na čemž se shodli odborníci na celém světě. “Řízené promoření by zaplatilo životem řádově 100 tisíc lidí, tedy asi každý stý obyvatel Česka,” uvedl Jaroslav Flegr. “Za situace, kdy je k dispozici vakcína, která může už brzy ochránit všechny, je záměr hodit tyto lidi přes palubu zcela amorální a ničím neomluvitelný.“
Epidemie se nedá uřídit
Podle parazitologa navíc nemusí být tím hlavním problémem desítky tisíc lidí, co covidu podlehnou napřímo, ale statistíce a možná miliony, co nemoc překonají, ale budou mít nejrůznější zdravotní následky. O nich se mluví stále hlasitěji a podle všeho se týkají i těch, kdo chorobou prošli s mírným průběhem. Následky se však mohou projevit až po čase. “Obávám se, že se spousta z nás dočká v nejbližších letech nepříjemného překvapení, a že náš zdravotnický systém čeká kvůli nastolené strategii rádoby řízeného promořování v nadcházejících desetiletích velká finanční zátěž. V tuto chvíli ještě máme výborný zdravotnický systém. Důsledky promořování ho nejspíš rozvrátí na desítky let dopředu,” uvedl Jaroslav Flegr.
Podle evolučního biologa je navíc iluzorní představa, že by se epidemie dala nějakým způsobem uřídit v měsících, kdy venku panuje velmi chladné počasí a viru se tak extrémně dobře řadí. “Architekti promořování možná počítají cynicky s tím, že naši zdravotníci opět všechno nějakým zázrakem zvládnou a udrží nemocnice v chodu. Zdravotníci by jistě rádi, a udělají pro to všechno. Nejsou však všemocní – neřízenou epidemii nezvládne nikdo,” má jasno Flegr.
Proč by to ale vláda dělala? I na to má vědec odpověď. Za vším je podle něj politický kalkul, kdy si vláda spočítala, že by jí zavedení drsných opatření u voličů uškodilo. Ty by totiž zamezily kolapsu a zachráněné životy by stejně nebyly vidět. Voliči by si jen pamatovali, jak se museli omezit.
Foto: archiv J. Flegra