Evoluční biolog Jaroslav Flegr patří mezi zastánce přísných opatření i za cenu velkého sebezapření, na druhé straně ale chápe, že období Vánoc je natolik silné, že se v jeho průběhu budou lidé chtít setkávat, a to zejména se svými nejbližšími, mezi nimiž je přitom často řada starších osob. Tedy těch, které může Covid-19 ohrozit nejvíce, a to i na životě.
Testy samy o sobě nestačí
Na otázku, zda by se lidé měli o Vánocích setkávat, odpovídá dvousečně: “Rychlá odpověď zní – letos raději NE – v sázce je příliš mnoho. Delší odpověď je ANO, ale je třeba přitom myslet,” uvádí Flegr na svém facebookovém profilu. Na dalších řádcích potom vysvětluje, jak to udělat, aby si pak člověk nemusel vyčítat, že nakazil babičku nebo dědečka.
“Především nelze spoléhat na jednorázový antigenní test, a dokonce ani na PCR test,” říká Jaroslav Flegr. Přitom právě bezplatné antigenní testy prezentuje vláda jako možnost užít si Vánoce s bezstarostným pocitem. Jenže test je prováděn v určitý okamžik a za pár hodin může být vše jinak, ať už proto, že test nevyšel správně, nebo proto, že se člověk nakazí po jeho provedení. Ostatně, ve frontách na testy čekají lidé, kteří je mají indikované pro podezření z nákazy (potvrdí se každý čtvrtý) spolu s těmi, kteří si je chtějí udělat jen pro jistotu.
“Testy je třeba doplnit či nahradit karanténou. Jestliže návštěvník nepociťuje a nepociťoval na sobě žádné příznaky onemocnění a zůstane aspoň 5 dnů v přísné karanténě – tedy nestýká se ani s rodinnými příslušníky, kteří v karanténě nejsou, při jakémkoli, byť letmém, styku s jinou osobou, třeba pošťákem, nosí respirátor – potom může s ohroženými osobami strávit svátky v klidu a bez roušek (je vhodné si ověřit, zda se nechovali rizikově oni),” uvádí Jaroslav Flegr postup, jakým se řídit.
Pozor na antigenní testy
V případě nutnosti je podle parazitologa možné pětidenní karanténu nahradit PCR testem v den návštěvy. V takovém případě je ale nutné zohlednit další věci. “Společný pobyt by se v tomto případě neměl protáhnout na déle než 2 dny – kdyby byl člověk v den PCR testování čerstvě nakažený, začal by virus vylučovat téměř jistě až 3-4. den. Návštěvník by měl raději nosit roušku či respirátor bez výdechového ventilu,” říká Flegr.
Návštěvy po provedení antigenního testu bez karantény vědec nedoporučuje, protože tyto testy jsou méně spolehlivé. I člověk s negativním výsledkem může být nakažený a po pár hodinách infekční. “V takovém případě by návštěva měla trvat jen krátce, návštěvník by měl nosit přinejmenším kvalitní roušku, ale raději respirátor bez výdechového ventilu. Ohrožená osoba raději také respirátor. Neměli by spolu vařit ani společně jíst,” uzavírá biolog.
Foto: archiv J. Flegra