Protesty proti rasismu, které započaly ve Spojených státech amerických po vraždě Afroameričana George Floyda bílým policistou, dosahují nečekaných rozměrů. Kromě toho, že se demonstrace z amerických měst přelily také do dalších světových metropolí, vypadá to, že přinejmenším část aktivistů by ráda revidovala obraz historických postav.
Hrdina nebo rasista?
Do centra pozornosti se tak dostal někdejší britský premiér Winston Churchill, který byl do této doby vnímán prakticky čistě pozitivně vzhledem ke svým zásluhám za druhé světové války, kdy jeho politika významně přispěla k poražení hitlerovského Německa. To se ale podle všeho mění.
Ve Velké Británii se například rozhořela debata o tom, zda by na náměstí Parliament Square měla stát socha Winstona Churchilla, když tento politik páchal z dnešního pohledu rasistickou politiku. Připomínány jsou britské detenční tábory v Keni, použití chemických zbraní v Iráku nebo podíl na hladomoru v Bengálsku. Zastánci Churchilla tyto činy bagatelizují s tím, že tehdy šlo o běžnou politiku, se kterou panoval všeobecný souhlas. To však jeho odpůrci zásadně odmítají.
Do celé záležitosti se teď nešťastně zamotal také dominantní globální vyhledávač Google. Z přehledu britských premiérů, které tato služba nabízí, totiž záhadně zmizela jediná fotografie, a to právě Winstona Churchilla. Jeho nástupci, stejně jako předchůdci fotografii stále mají.
Yep, happened for me too when I searched World War II leaders. Got pictures of 53 leaders but no pic of Churchill. https://t.co/kpIKhCedHq pic.twitter.com/YD51EthxV5
— Rita Panahi (@RitaPanahi) June 14, 2020
Na sociálních sítích se na Google okamžitě snesla smršť kritiky za údajnou cenzuru. Podle diskutujících je takový přístup amerického kolosu “hanebný” a “nechutný”. Vyhledávač je obviňován z toho, že bez dalšího vyhověl skupině aktivistů, kteří chtějí měnit dějiny.
Čtěte také: Rozpojené státy americké
Technická chyba nebo záměr?
Fotografie Winstona Churchilla zmizela z vyhledávání ve Velké Británii, Spojených státech amerických, Austrálii, Jižní Africe, ale také v České republice.
Google reagoval pomalu a poměrně váhavě. Podle vyjádření z účtu Google SearchLiaison šlo o chybu, která nebyla vědomá a bude napravena. “Neznáme přesný čas, kdy bude fotografie Winstona Churchilla obnovena, ale stane se tak co nejrychleji.” Fotografie se přitom stále nezobrazuje, přičemž každý, aspoň trochu znalý uživatel počítače, dobře ví, že oprava takové chyby trvá pár vteřin.
Kontroverze kolem Winstona Churchilla ale v minulých dnech dorazila také do České republiky. Skupina aktivistů posprejovala sochu politika, kterou má v Praze 3. Na piedestalu se objevil nápis “Byl rasista”.
Foto: AP