Takzvaný lockdown, tedy úplné vypnutí České republiky po izraelském vzoru, se podle všeho přiblížilo. Sobotní nárůst v podobě 8713 nově nakažených nemohl nikoho potěšit a pouze potvrdil exponenciální růst. Počet nakažených se oproti minulé sobotě při stejném počtu testů zdvojnásobil. Právě to je důkaz exponenciální křivky růstu. Zatím se jí tedy nedaří zploštit a je pravděpodobné, že v příštím týdnu bude nově nakažených přibývat tempem 15 až 17 tisíc případů denně. To už je obrovský nárůst, proti kterému bude zapotřebí zřejmě vytáhnout těžší než současný kalibr opatření.
Lockdown může přijít už ve středu
“My jsme se dohodli, že první vyhodnocení bude nadcházející středu. To se podíváme na ta čísla a Ministerstvo zdravotnictví by mělo říct, zda to takto stačí, nebo je třeba dělat nějaké další úpravy. Ale nemluvím už o lockdownu, bavíme se jen o vyhodnocování,” uvedl ministr vnitra Jan Hamáček pro Seznamzpravy.cz. “Pokud se mě ptáte na lockdown, tak nemohu vyloučit, že se mu nevyhneme. Pro mě osobně by tím důvodem bylo, kdybychom ani po těch 7 až 8 dnech od středy, tedy někdy v průběhu příštího týdne, žádnou otočku neviděli a dále to razantně rostlo.” Podle expertů přitom k této otočce s největší pravděpodobností nedojde a počty případů budou nadále růst.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula v této době své výroky povážlivě mění. Už před několika týdny se vyjádřil v tom smyslu, že lockdown po izraelském vzoru, tedy uzavření úplně všeho a zákaz vycházení mimo nejnutnější případy, by mohl být řešením stavu, do kterého se Česká republika dostala. Uzávěru připustil i ve svém sobotním videu na Twitteru, kdy zdůraznil, že jde o účinnou možnost v boji s pandemií. “Pokud si představíme úplný lockdown, tedy že budeme sedět doma a nebudeme nikam chodit, tak je vyloučeno, aby takové opatření selhalo. Ale do takovéto formy určitě jít nechceme,” řekl však Roman Prymula.
K lockdownu se vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Ten přitom před pár dny volal po co nejpřísnějších opatřeních bez ohledu na podnikatele. Za to byl tvrdě kritizován nejen provozovateli podniků, ale také umělci, mimo jiné svým bývalým přítelem Danielem Hůlkou. Teď ale Zeman z blíže nevysvětlených důvodů otočil. “Jsem proti lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, protože se domnívám, že Česká republika si už druhý lockdown nemůže dovolit,” uvedl prezident pro Blesk.cz.
Jak to bylo v Izraeli
Nejčastěji se v souvislosti s Českou republikou mluví o takzvaném izraelském modelu lockdownu. Izrael byl podobně jako Česko premiantem první vlny epidemie a zároveň byl první zemí, kde druhá vlna propukla děsivou silou naplno. Izrael uzavřel celou ekonomiku, kdy denní přírůstky dosahovaly 8000 případů na devítimilionovou zemi. V podobné situaci je dnes Česko. Kromě uzavření malých podniků a restaurací, zákazu shromažďování a dalších opatření budil pozornost také zákaz vzdálit se více než kilometr od domova.
Tato opatření trvala celý měsíc a dokázala počet nových případů stlačit na 2000 denně. Nyní došlo k částečnému rozvolnění, ovšem řada nařízení zůstává nadále v platnosti. Pokud by tomu tak nebylo, hrozila by další vlna.
Foto: vlada.cz