Poté, co Jan Hamáček obhájil předsednické křeslo v sociální demokracii, začalo se okamžitě spekulovat o tom, že jeho vyzyvatel, ministr zahraničí Tomáš Petříček, ve své funkci dlouho nepřežije. Sám předseda ČSSD to bezprostředně po sjezdu nechtěl potvrdit ani vyvrátit, a tak se zdálo, že celá věc se přinejmenším ještě potáhne. Komentátoři upozorňovali, že pokud by Hamáček tento krok spojil se svým znovuzvolením, nepůsobil by zrovna dobře. Uposlechl by totiž opakované výzvy Miloše Zemana, který prozápadního ministra zahraniční nesnáší a navíc by se neubránil osočení z toho, že se Petříčkovi mstí.
Přesto přese všechno to Jan Hamáček udělal a naplno tak ukázal svůj charakter, o němž mnozí už nějakou dobu pochybují. Ministr vnitra, a to i z pozice své funkce, se snaží působit rázně a neústupně, lidé blízcí vládě ho však ve skutečnosti přirovnávají k želé. Schází mu vlastní názory, svá stanoviska obvykle přebírá od jiných a často si to ani neuvědomuje.
Hamáčkovo znovuzvolení není pro sociální demokracii ničím pozitivním. Pod jeho vedením se strana stále propadá, a to začínal na hodnotách, o nichž mnozí tvrdili, že horší být nemohou. Jenže teď to vypadá, že se ČSSD ani nedostane do Sněmovny. Poslední průzkum jí přisoudil tři procenta, o jedno více než hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které nepříliš viditelně funguje teprve pár měsíců.
Kdysi sebevědomá strana se silnými lídry v podobě Miloše Zemana nebo Jiřího Paroubka dnes působí jako B tým hnutí ANO. Její ministři sice hlasitě prezentují nejrůznější návrhy, které jsou ale mnohdy tak radikální, že je jejich prosazení nemyslitelné. Stačí zmínit třeba zkrácení pracovního týdne na čtyři dny. Oproti tomu ANO jede a svou politiku prosazuje i navzdory ČSSD, typicky zrušení superhrubé mzdy. Unavený Hamáček se vůči tomu vždy maximálně ohradí, pohrozí odchodem z vlády a jede se dál.
Vše došlo tak daleko, že Jan Hamáček před sjezdem nedokázal ani vyloučit případnou povolební spolupráci s ANO. Přesto byl zvolen po projevu plném floskulí, které jsou mu vlastní.
Namísto svěže působícího Tomáše Petříčka teď na post ministra zahraničí nastoupí ostřílený Lubomír Zaorálek. Je paradoxní, že se tento politik na výsluní dostává opět před volbami, stejně jako před těmi minulými. Tehdy byl Zaorálek spoluzodpovědný za volební debakl. Jeho post ministra kultury potom zaujme náchodský starosta Jan Birke, o němž ve spojitosti s kulturou dosud nebylo slyšet. Naopak platí za propagátora vztahů s Čínou, podobně jako Miloš Zeman.
Foto: Úřad vlády ČR