Sotva usedl Jan Hamáček do křesla ministra zahraniční, byť ho v něm již brzy vystřídá jeho věrný souputník Jakub Kulhánek, už otáčí kormidlem české zahraniční politiky. Ta byla pod vedením Tomáše Petříčka jednoznačně prozápadní.
O Hamáčkovi a Kulhánkovi totéž říci zřejmě nepůjde. Dlouhodobě jsou známy čilé kontakty Jana Hamáčka na Čínu, které se loni na letišti klaněl za to, že mu prodala silně předražené roušky a respirátory. Tehdy se bil do prsou, že to byl právě on, kdo Česko zachránil od nejhoršího. Teď je ale na místě se ptát, za jakou cenu to bylo, a nemáme na mysli jen finanční stránku věci.
Jan Hamáček potřebuje nutně témata, která prodá veřejnosti jako úspěch sociální demokracie, která se potácí na hranici volitelnosti a momentálně se zdá, že do příští Poslanecké sněmovny se už nedostane. Staronový předseda strany si ale bojiště vybírá dosti zvláštně.
Z nějakého důvodu se rozhodl, že coby ministr vnitra a zahraničí poletí do Moskvy vyjednávat o vakcíně Sputnik V. Doprovázet ho navíc má pochybný slovenský národovecký politik Andrej Danko. Nikdo netuší, čeho chce Hamáček v Moskvě dosáhnout, když premiér Andrej Babiš už oznámil, že Česko má příslib 300 tisíc dávek vakcíny Sputnik, pokud o ně bude stát. Zatím však chybí souhlasné stanovisko Evropské lékové agentury.
V současné době přitom platí, že se vysocí představitelé států Evropské unie Moskvě raději vyhýbají. Právě v těchto dnech dochází k další eskalaci konfliktu na Ukrajině, za kterým stojí jednoznačně Rusko, jež přesouvá na hranice a na Krym obrovské množství svých jednotek.
Hamáček se nechal slyšet, že by v Moskvě rád jednal i o tom, aby se prezidentu Ruska a Spojených států amerických sešli v Praze. K tomu ho ale nikdo nevyzval a k podobné schůzce se v době vyhrocených vztahů ani neschyluje.
Hamáčkova cesta tak plní jediný účel: zviditelnění se za každou cenu a předstírání aktivity, která je ale zcela zbytečná. Svou neohrabaností dělá předseda ČSSD České republice jen ostudu.
Foto: Úřad vlády ČR