Česká biskupská konference by se mohla cítit potěšena tím, že její nominace do Rady České televize vyšla a Hana Lipovská uspěla. A to ne jen tak ledajakou. Od svého usednutí do křesla řadové radní je o ní hodně slyšet. Patří k nejhlasitějším kritikům současného vedení televize i jejího směřování. To se nebojí neustále opakovat, což vygradovalo v moment, kdy jí měl někdo vyhrožovat. Lipovská pak dostala i policejní ochranku, s níž dorazila mimo jiné na jednání Rady ČT.
Někteří zástupci církve už jsou z konání Hany Lipovské nešťastní. Platí to dokonce i pro současného předsedu České biskupské konference Jana Graubnera. “Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti,” uvedl Graubner v oficiálním prohlášení ČBK, které je k nalezení na jejích webových stránkách.
V době, kdy Česká biskupská konference Lipovskou do Rady ČT jmenovala, byl jejím předsedou arcibiskup Dominik Duka. Ten za ní přitom stále stojí a slova svého kolegy Graubnera odmítá tím, že vyzdvihuje její odborné kvality, stejně jako morální kredit. “Paní Lipovská tam není proto, aby hájila zájmy církve,” uvedl podle Lidových novin Duka, který vidí přínos radní především v její ekonomické erudici.
Není přitom obvyklé, aby církev na veřejnosti prala špinavé prádlo. Pozorovatelé české katolické církve se přitom podivují nad tím, že se do sebe pustili Duka s Graubnerem, kteří oba patří do konzervativního křídla církve. Liberálnější kněží jako Tomáš Halík nebo Václav Malý kritizují Lipovskou od samého začátku.
Hana Lipovská je považována za radní, která se spolu s dalšími, podobně naladěnými kolegy, dříve či později pokusí vyvolat hlasování o odvolání generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Tomu vytýká například střet zájmů, kdy si Česká televize pod jeho vedením měla objednat služby od společnosti Gopas, kterou Dvořák spoluvlastní.
Foto: Shutterstock