Málokterý obor byl koronavirovou epidemií a na ni navázanými opatřeními tak zasažený jako právě pohostinství. Hospodští a restauratéři teď netrpělivě vyhlížejí, kdy budou moci otevřít alespoň zahrádky a následně i celé podniky. Vzhledem k sezóně se očekává i velký zájem hostů a tím pádem i vysoké tržby.
Bylo by však bláhové domnívat se, že vše bude stejné jako před krizí. Přeci jen, hospody a restaurace jedou ve striktně omezeném režimu už více než rok. Ti podnikatelé, kteří to v průběhu této doby přežili, se budou chtít alespoň částečně zahojit. Vycházejí z toho, že lidem zůstaly v peněženkách peníze, které v gastronomii nemohli utratit, a tak si o ně řeknou teď. Celý obor podle některých odhadů za dobu epidemie ztratil více než 100 miliard korun.
Někteří hospodští o své cenotvorbě nechtějí hovořit, aby dopředu nevyděsili hosty, jiní se však promluvit nebojí. Jiní však potvrzují, že zdražení bude citelné a návštěva gastronomického zařízení už nebude tak “lidová” jako dříve. “Není jiné cesty. Zdražení bude skokové a radikální. Zpočátku podle našich poznatků v průměru o deset procent, během roku o 15 až 20 procent,” říká pro server Lidovky.cz Luboš Kastner, spolumajitel sítě restaurací Hospodska a garant gastro oboru v rámci Asociace malých a středních podniků a živnostníků.
Nejde o planá slova. Tento fenomén se objevil téměř všude, kde po dlouhém lockdownu restaurace znovu otevřely, ať už je to Itálie nebo Velká Británie. “Zájem lidí o návštěvu restaurací bude minimálně zpočátku velký. Vidíme to třeba na příkladu Velké Británie. Při zdražení zafunguje potřeba hospod aspoň zčásti dohnat tržby. A také určitá solidarita hostů. Gastro podnikům zdražují i některé vstupy,” říká ekonom BH Securities Štepán Křeček.
Hospodští spoléhají na to, že po návštěvě jejich zařízení bude ve společnosti obrovský hlad. Lidé tak zřejmě, alespoň v počátcích, cenu nebudou příliš řešit a pak si na ni možná i zvyknou. Roli hraje také fakt, že v době epidemie nebylo příliš za co utrácet. Potvrzují to také údaje České národní banky, podle níž vzrostly úspory na obyvatele za poslední rok o 27 tisíc korun. Jde pochopitelně o průměrnou částku, někteří lidé na tom budou výrazně lépe, zatímco jiní naopak podstatně hůře.
Restauratéři také přiznávají, že využití příznivé situace bude tvořit jen část zdražení. Tu druhou představuje zdražení vstupů. “Rostou nám vytrvale i náklady. Počítáme s úpravou cen na dvakrát. Na začátek jsme to počítali na nárůst o pět až osm procent, hlavně spíš u jídla. Na podzim dojde k dalšímu zvýšení, včetně piva,“ řekla ředitelka Pivovarského dvora Purkmistr v Plzni Černicích Martina Köhlerová.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruku Tomáše Prouzy se zdraží také práce, byť to může v oboru, který v krizi masivně propouštět, působit paradoxně. Jenže velká část lidí, kteří pracovali v gastronomii, si našla jinou práci, například ve skladech supermarketů nebo dopravě e-commerce. Mnozí z nich už se nevrátí, protože v nových oborech našli lepší podmínky. Do toho na trhu chybí i zahraniční pracovníci. Znovuotevřené restaurace tak budou muset pracovníky lákaz vyššími mzdami.
Foto: Shutterstock