Ještě žádná jiná předešlá sezóna letních dovolených nebyla z hlediska českých cestovních kanceláří tak úspěšná jako ta letošní. Jinými slovy to znamená, že k moři vyráží rekordní množství Čechů. Tamní resorty tedy ve stále větší míře zakoušejí, co to takový český turista znamená, byť určité zkušenosti mají už z předchozích let.
Už to přehánějí
Pokud přitom Češi něco milují, potom je to zájezd zabalený do balíčku, ve kterém mají dopravu, ubytování a především neomezenou konzumaci jídla a nápojů 24 hodin denně. Právě toho chtějí mnozí využít naplno, aby za své peníze dostali skutečně maximum. Není tedy divu, že někteří po týdnu nebo dvou odjíždějí z hotelu s mnoha kilogramy nadváhy.
Mohlo by se přitom zdát, že jídlo v hotelech v Řecku, Turecku nebo Egyptě doslova roste na stolech a že vlastně nemá žádnou hodnotu. To potom vede k mnoha nešvarům, s nimiž resorty bojují. Pravdou je totiž pravý opak. Pro provozovatele hotelů je jídlo a s ním spojené náklady jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu, s nimiž musí počítat.
Když máte ve velkém hotelu stovky lidí, pochopitelně musí být všeho hodně a působit dojmem, že to nedochází. Je ale velmi těžké strefit to správné množství, aby lidé byli spokojeni a zároveň se příliš neplýtvalo.
“Každý rok jsme nuceni jídla přidávat, a to přesto, že k nám jezdí přibližně stejné množství hostů,” říká Deniz, který pracuje jako vedoucí restaurace v jednom z hotelových resortů v tureckém Bodrumu. “Je to bohužel dáno tím, že lidé nehorázně plýtvají. Mají velké oči a naloží si plný talíř něčeho, co třeba neznají. Potom do toho dloubnou, zjistí, že jim to nechutná a nechají to na stole.“
Přicházejí nová řešení
Následně si jdou pro další jídlo a zachovají se stejně. Obecně si toho lidé nakládají na talíř více, než jsou schopni sníst. Mezi turisty, kteří se takto chovají, řadí manažer také ty z České republiky, byť podobným nešvarem trpí i další.
“Už jsme museli zavést jasná pravidla. U většiny jídla máme připraveny zaměstnance, kteří vám ho nandají na talíř, a to v poměrně skromném množství. Kdo by chtěl více, je mu řečeno, aby to nejdříve snědl a pak si šel přidat,” vysvětluje manažer Deniz. “Platí to také u nápojů, které už čepujeme pouze do sklenic s objemem dva decilitry. Jinak se nám stávalo, že zůstávaly nedopité.“
Některé hotely v Turecku i dalších zemích ale přitom zvažují ještě tvrdší opatření. Má jít například o naúčtování nedojedeného jídla. “Ať se každý nají do sytosti, ale pokud si někdo nandá za tři lidi a nesní to, tak nás jednoduše okrádá,” říká manažer restaurace. Pokud tak někomu na stole zůstane hodně nedojedeného jídla, bude ho muset utratit. Stálo by to potom třeba několik desítek euro, aby si to příště rozmyslel. Hosté by potom začali v jídle opět vidět hodnotu a jejich chování by se zřejmě změnilo.
Foto: Shutterstock
Momentálně jsem v Turecku a moc Čechů na hotelu není, ale za to je tu spoustu Američanů a Britů kteří nechávají plně talíře nedojezeného místního jídla a nakonec se cpou jen špagetami pizzou a hranolkami. Takže nejspíš záleží jen a jen na lidech!
Wau.tak je to neomezené,nebo ne?! Mnozí asi myslí,že ano a plýtvají….těm by to asi bylo vhodné používat.
Pokud mi jídlo nechutná,šlo by zvážit proč? zkyslé,presolene prostě nesmím.
Když něco neznám vezmu si na ochutnání,doufám že až si přijdu přidat neplacnou mě vařečkou.
0,2l je na žízeň docela málo, zvláště když jde o slazené nápoje..
Dva důchodci dva poukazy a k tomu dvě děti ,který snědí víc než ten důchodce….tj pohoda….
Jestli Češi plýtvají, tak co potom dělají místní muslimští hosté. U těch pravidelně vidíme po jejich odchodu plné stoly nedojedeneho jídla a ten nepořádek po nich, škoda mluvit. Ať si milí hoteliéři nejdříve zametou před vlastním prahem než začnou soudit Evropské hosty …
Naložíme si tolik,co sníme.Doma také neplytvame a nevyhazujeme jídlo.A vůbec jídlo nebereme do tasek,jak mají Češi ve zvyku.Mame přeci jeden žaludek.Vsem krasne leto.
Tak to je pěkná hovadina. Koukal někdo na Rusi nebo na Němce. Vy si ty články vymýšlíte nebo co???
Jako pardon, před 14 dny jsme se vrátili z Turecka. Obložené talíře a plně stoly tam lidé měli, ale nebyli to lidé české národnosti. Byli to rusaci, kdo se tam chovali jako prasata. Jídlo po stole, pod stolem, naložené talíře, které pak číšníci odnaseli a vyhazovali 😤