Je to něco jako svatý grál mezi houbami. Hřib královský je naprostou delikatesou, kterou si ale mohou dopřát pouze odvážlivci, kteří poruší jeho ochranu a jí navzdory ho utrhnou. Tu a tam se tím někdo neprozřetelně pochlubí na sociálních sítích, čímž se vystavuje postihu.
Dříve rostl i v Praze
Hřib královský byl jako druh na českém územím popsán v 19. století. Zasloužil se o to přírodovědec Julius Vincenc Krombholz. V průběhu devatenáctého a ještě počátkem dvacátého století šlo o poměrně hojně se vyskytující houbu, se kterou se obchodovalo i na trzích. Mimochodem, často se vyskytovala i na území Prahy. Ostatně i Krombholz ji našel v dnešní oboře Hvězda. V průběhu 20. století nicméně houba začala prudce ustupovat. Narazit na ni přesto stále lze. Vyskytuje se v listnatých lesích, zejména pak pod duby.
Méně zkušení houbaři si hřib královský mohou splést s jinými druhy hřibů, což je ale pochopitelně neomlouvá. Pokud vyrážíte na houby, měli byste se seznámit s aktuálním stavem věcí a především houby dobře znát. Jinak kromě pokuty riskujete i své zdraví. Klobouk hřibu královského měří 6 až 15 centimetrů a vyznačuje se růžovou, růžovofialovou nebo růžovočervenou barvou. Dužina, třeň a rourky houby pak mají zase barvu jasně žlutou. Zkušený houbař tento kousek pozná na první pohled.
Pokochejte se a na pochoutku zapomeňte
Hřib královský roste především v období od června do září. V současné době se pak vyskytuje především v Polabí, na jižní Moravě nebo v jižních Čechách. Narazit na něj ale můžete i v jiných oblastech, byť by šlo o velkou náhodu. Pokud se tak stane, houbu netrhejte, a pokud chcete památku, pouze se s ní vyfoťte.
Přestože je hřib královský houbou fantastické chutě, chuť si na ní musíme nechat zajít. Když už by se vám ji náhodou podařilo najít, nemůžete ji legálně utrhnout. Houba je totiž řazena do kategorie zvláštně chráněných druhů. Pokud takový hřib utrhnete, můžete dostat pokutu od 50 000 Kč do milionu korun.
Důvodem mizení hřibu královského jsou především zásahy lesníků do biodiverzity lesů, změna složení půdy způsobená lidskou činností, ale také prudce rostoucí obliba houbaření. Nejde přitom o jediný chráněný hřib. Stejnou pokutu můžete dostat za sebrání hřibu moravského a Fechtnerova hřibu.
Foto: Mushroom Observer