Ministr zdravotnictví Jan Blatný jasně deklaroval, že v blízké době nelze čekat žádné rozvolnění, a to ani toho nejméně oblíbeného opatření, tedy zákazu pohybu mezi okresy. Ten byl přitom původně deklarován na pouhé tři týdny, které končí 21. březnem. Teď už je ale jasné, že platit bude podstatně déle. V lockdownu se odehrají Velikonoce i následující týdny.
Epidemiolog Roman Prymula pochybuje o tom, že jde o správnou strategii, jako spíše znouzectnost. “Místo toho, aby ministerstvo opravdu velmi detailně zanalyzovalo, co se děje a jakým způsobem to probíhá, tak říká, že je nesmysl, že to neklesá. No, ono to klesá, ale když to převedeme do absolutních čísel, tak mezitýdenní pokles byl teď osm procent a zároveň byl pokles testování o deset procent, takže bůhví, zda jsme reálně poklesli,” uvedl Prymula pro server Parlamentní listy. “Osm procent za týden znamená, že na kýžené tři tisíce nových případů denně bychom se dostali za čtyři měsíce. Je iluzorní, že bychom v tomto současném stavu chtěli být čtyři měsíce.“
Podle Prymuly už nejde o to, že by se opatření měla zpřísňovat nebo rozvolňovat. Mělo by se ale jasně říct, která z nich mají smysl a která ho nemají. Ta první je třeba následně začít dodržovat, zatímco ta druhá odvolat a lidem v tomto ulevit. Pokud se bude jen prodlužovat současný stav, bude to problém, který nepovede k vítězství, protože se ukázalo, že příliš nefunguje.
“Ukazuje se, že pozitivní dopad tu jednoznačně je u roušek a respirátorů, které se poměrně slušně nosí. Nepochybně to mělo dopad na různé akce na horách, které dramaticky poklesly. To jsou pozitivní dopady. Nemyslím si ale, že to mělo velký vliv na různé domácí akce a další aktivity na černo, které stále probíhají a k nákazám tam stále dochází,” říká Roman Prymula.
Antigenní testování ve firmách nepovažuje a priori za špatné, ale je problematické, jakým způsobem se provádí. Vláda si sice naoko odškrtne to, že ho nařídila, jenže už dále nezkoumá jeho kvalitu. Podle epidemiologa nejsou proto výjimkou špatně provedené odběry, navíc s nekvalitními testy. To potom nemůže vést ke skutečným odhalením nákazy.
Řešením proto podle Prymuly nejsou další zákazy, ale jasné vysvětlování toho, co má smysl. Je třeba se zaměřit na to, co funguje a o tom začít občany přesvědčovat, případně to i vynucovat. Naopak se neosvědčila příliš velká šíře opatření. Lidé je potom dodržují jen na oko a jakmile to jde, začnou je porušovat.
Foto: Úřad vlády ČR