Odborníci o tom mohou mluvit neustále dokola, ale většina lidí se stejně nepoučí. Pakliže se před ně postaví atraktivně vypadající investiční nebo spořicí produkt, nevidí nic jiného než slibovaný výnos. Je až s podivem, jak málo jedinců dokáže správně vyhodnotit míru rizika.
Miliardy v čudu
Je to vždy jako přes kopírák. Objeví se společnost, která začne prodávat dluhopisy, jež jsou údajně schválené a potvrzené Českou národní bankou. Mnozí tak nabydou pocitu, že vůbec nic nehrozí a v těžkých dobách vezmou zavděk vysokým slibovaným úrokem, který může být někde v rozmezí 8 až 12 %.
To se jeví jako zajímavý výnos, ovšem pokud vezmete v potaz, že často investujete do firem, o kterých prakticky nic netušíte a které vznikly nedávno, jeví se to pro finančně gramotné jako naprosté bláznovství. Podle toho to potom také většinou dopadá.
Příkladem může být společnost GFF, která je aktuálně předmětem jednoho z největších krachů tohoto typu. Celá tato skupina prodala dluhopisy za více než miliardu korun. V drtivé většině si je koupili běžní lidé, kteří do dluhopisů uložili své úspory. Obvykle jde o statisícové až milionové částky. Výjimkou nejsou ani tací, kdo si sem uložili všechny peníze.
Není to vůbec dobré
Firma vylákala od lidí peníze na to, že bude budovat nejrůznější farmy, které měly být velmi moderní. Peníze údajně potřebovala právě na jejich budování, což se mohlo jevit jako poměrně zajímavá investice, jelikož každý ví, že zemědělství je potřebné a dá se v něm čerpat spousta dotací.
V tomto případě ale panuje podezření, zda nešlo od počátku o promyšlený podvod a tunel. Peníze se totiž rychle ztratily v nenávratnu a společnost před pár týdny oznámila, že nemá ani na výplatu mezd svým zaměstnancům. Ti ji proto poslali do insolvence.
Čtěte také: Poplatek České spořitelny poslal klienta do kolen. Obrali ho dokonale. To má být prémiové bankovnictví?
Aktuálně to vypadá, že střadatelé ze svých dluhopisů neuvidí prakticky nic. V obdobným případech se považuje za úspěch, pokud se pomůže vymoci kolem 10 % z finančních prostředků. Navíc je třeba říct, že nejde zdaleka o jedinou podobnou záležitost v poslední době. Nedávno se to řešilo třeba v případě skupiny Premiot Group.
Foto: Shutterstock
Ono si nevyberete. Má vás okrást podvodník nebo vysoká inflace. V průběhu let to vyjde nastejno. My jsme za dva roky této vlády přišli o 30% svých úspor na stáří. Úroky bank nepokryjí ani inflací. Tak kdo nás vlastně okrádá? Inflace se hodí dlužníkům. Odmazáva jejich dluhy. Kdo je největší dlužník? Je to stát a Evropská unie, která je zadlužená stejně jako Amerika.