Bohužel se zdá, že Česká republika bude jednou z nejzranitelnějších zemí v rámci klimatické krize. Navzdory tomu, že nemáme moře a nehrozí tu tak zvedání jeho hladiny, které se často demonstruje jako jeden z největších problémů, ve skutečnosti tu můžeme přijít o podnební podmínky, na jaké jsme zvyklí, zejména pak střídání čtyř ročních období s jeho klasickými projevy.
Řešení je úplně jiné
Na centrální úrovni v rámci Evropské unie se tomu snaží zabránit všemožnými nařízeními, o kterých však panují stále větší pochybnosti. Opravdu dokážeme změnu zvrátit zákazem vozidel se spalovacími motory, když tu nad námi stejně budou produkovat skleníkové plyny letadla a na mořích potom obrovské zaoceánské lodě? Stejně tak je pravdou, že do snahy o zvrácení trendu se zatím zapojuje prakticky jen Evropa, která omezuje své obyvatele, ovšem takřka celý zbylý svět si jede podle zažitých pořádků a klidně si otevírá jednu další uhelnou elektrárnu za druhou.
Podle českého miliardáře Iva Lukačoviče míříme skutečně špatným směrem. “Globálnímu oteplování nezabráníme a směřujeme k nejhoršímu scénáři dle IPCC,” uvedl Lukačovič s tím, že 4,7 miliardy Asiatů se chtějí mít stejně dobře jako my a zkrátka jim v tom nedokážeme zabránit. Na to už je Evropa příliš slabá a bohužel, i vlivem aktuálních opatření, bude ještě slabší.
Flintu do žita ale miliardář nehází. Naopak nabízí skutečně účinné řešení, které potvrzují všechny možné vědecké modely, jen se ale na něj z nějakého důvodu nehledí. Zřejmě se zkrátka nehodí do krámu, protože boj proti klimatické změně je i obrovskou byznysovou příležitostí. “Pokud by se nám však v Evropě podařilo místo 50 % orné půdy vysázet les, kompletně změníme meteorologické poměry,” uvedl Lukačovič. “Méně horkých dnů, více normálního deště, méně přívalových dešťů. Tohle vám nasimuluje každý primitivní model pro předpověď počasí.“
Nikdy se to nestane
To zní velmi lákavě. Mnoho problémů by takto bylo rázem vyřešeno, zejména potom hrozící sucho. Jenže, jak se zbavit padesáti procent orné půdy, aniž by to přineslo jiné potíže, zejména potom nesoběstačnost a nutnost dovážet drahé potraviny? V tomto ohledu upozorňuje podnikatel na skutečnost, že spousta orné půdy se v Česku používá pro pěstování řepky.
To je sice dobré pro majitele této půdy, ale přínos pro obyvatele je minimální. Stejně tak platí, že spousta potravin se ve skutečnosti vyhodí. Pokud bychom tak začali řešit spíše problém nadprodukce a plýtvání, rázem bychom zjistili, že potřebujeme o poznání méně půdy.
Čtěte také: Katastrofa už za dva roky. Golfský proud přestává fungovat, to by byla konečná
Přestože se toto řešení jeví zajímavě a logicky, Lukačovič je pesimistický právě proto, že toto nejrůznější zájmové skupinky v Evropě nikdy nedovolí. “Takže tohle se nikdy nestane a Evropa bude směřovat k horku a suchu.”
Foto: Shutterstock