Málokdo si dokáže představit život bez másla. Jde o jednu z nejpoužívanějších potravin vůbec, a také se často řeší, kolik třeba stojí. Do značné míry totiž symbolizuje to, kolik za jídlo platíme. Málokdo si pamatuje cenu všech položek, ale kolik dává za máslo, to většina lidí dobře ví. Tudíž má jasno v tom, že dnešní ceny jsou už nějakou dobu vysoké a nezdá se, že by měly klesat.
Takhle špatné to je
Bohužel, v takovém případě často dochází k nejrůznějším situacím, kdy obchodní řetězce začnou dovážet másla ze všech možných koutů, aby je zákazníkům mohly nabídnout v akcích o pár korun levněji. Kvalita však bývá o poznání horší. Taková másla totiž obvykle nejsou čerstvá a jsou třeba už rok držena v mrazících boxech. Pak se rychle rozmrazí a prodají. Na konci minulého roku se taková másla masově prodávala v českých obchodech, pocházela totiž ze státních hmotných rezerv různých zemí Evropy. Jejich občané by si je zřejmě nekoupili, a tak je navezli do Česka.
Na kvalitu másla bychom si přitom měli dávat velký pozor. Německem například před časem otřáslo zjištění renomovaného časopisu Öko Test. Ten v zevrubném testu zjistil, že drtivá většina (19 z 20 testovaných) obsahovala značné množství minerálních olejů. Ty by se přitom v potravinách vůbec neměly nacházet, protože se ukládají v těle a mohou být rakovinotvorné.
Obaly a stroje
Jde přitom zjevně o systémový problém, protože v testech v tomto ohledu propadla prakticky všechna másla. V Evropské unii platí na tyto látky limit ve výši 2 mg/kg. Jenže v testovaných máslech byl obsah v průměru desetkrát vyšší. To už je více než znepokojující.
Autoři testu si položili otázku, jak se mohou tyto oleje do másla dostávat. Odborníci usuzují na to, že může jít o úniky maziv ze strojů, které se na výrobu másla používají. Jeden z výrobců připustil, že o problému ví a že ho ve větší míře pozoruje u másel, která jsou delší dobu v obalech. Na vině tak mohou být tato navoskovaná balení. Z toho pak také vyplývá, že by se máslo po zabalení mělo zkonzumovat co možná nejdříve. Ideálně tedy jako čerstvé máslo do 20 dní. Pokud v obalu dlí třeba rok, může to být už velký problém.
Foto: Shutterstock
Evropslká Unia jest píčovina ,Je to známá věc!!!!!!!!!!!!!!!A pravda je taková , že drtivávětšina eu-čůráků nas šidí!!!!!!!!!!!
Kulhánek vs Mrkvička, aneb soutěž o co nejkatastrofičtější nadpis článku 😀 . Já vás fakt žeru, hoši 😀 . Vy mě vždycky dokonale pobavíte, jen tak dál 😀 !
Já máslo nejím kvůli tuku tak ho také nejezte