Jedním z vesmírných rekordmanů je bezpochyby také ruský kosmonaut Sergej Krikaljov. Ve vesmíru nepřetržitě 179 dnů, při svých šesti cestách do kosmu nalétal celkem 803 dnů. Pobýval na ruské stanici Mir i na ISS, létal v Sojuzech i americkém raketoplánu a od března 2009 je prvním civilním náčelníkem Střediska přípravy kosmonautů J. A. Gagarina v Hvězdném městečku. Zda ovšem byla délka jeho pobytu ve vesmíru dobrovolná, je důležitá otázka.
Člověk zapomenutý ve vesmíru
Kromě rekordu v počtu dní ve vesmíru, který byl překonán až v roce 2015, je známý také jako ten, kterého ve vesmíru v podstatě zapomněli. Jedná se samozřejmě o nadsázku, pravdou však je, Sergej byl účastníkem dlouhodobých misí na vesmírné stanici Mir i Mezinárodní vesmírné stanici, ve které strávil dlouhou dobu na oběžné dráze. Tam se nacházel také v roce 1991, kdy došlo k rozpadu Sovětského svazu. Tato historicky velmi významná událost způsobila zásadní narušení podpory a financování ruského vesmírného programu, který byl takřka pozastaven. V důsledku těchto změn byl Krikaljovův návrat na Zemi poměrně dost opožděn- ve vesmíru strávil oproti plánu dalších 10 měsíců. Jeho nohy se Země dotkly až v březnu 1992.
Marné žádosti o návrat domů
Jen asi těžko si umíme představit situaci, kdy jsme zavření na oběžné dráze, pohled upřený na naši krásnou planetu a prosíme o umožnění návratu tam dolů. Krikaljov několikrát žádal o povolení k návratu, jenže země, ze které do vesmíru vycestoval, již neexistovala a vzhledem k politickým i finančním změnám náhle nebyl kosmický program prioritou. Krikaljov se tedy musel smířit s tím, že na jeho návrat v tuto chvíli nejsou peníze a nezbylo mu nic jiného, než čekat. Zůstal tedy ve vesmíru bez informace, kdy se tedy vrátí na Zem. V malém, páchnoucím prostoru stanice Mir, zůstal tedy ještě hodně dlouho. Sám uvažoval nad tím, zda má vůbec sílu přežít, na Miru byl výrazný pach a desítky mikroorganismů, stejně jako neustálý hluk ventilátorů. Myšlenka, že úspora peněz je pro jeho zemi důležitější než jeho život, asi také na optimismu nepřidala. Nakonec se však dočkal a 25. března 1992 se konečně vrátil na svou planetu. Do vesmíru však poté letěl ještě čtyřikrát, což je vzhledem k jeho zkušenosti jistě obdivuhodné.
Foto: Wikimedia Commons, zdroj: Wikipedia, Warheroes, Tvroscosmos
Prečo sa tu z toho robí veda? Boli to v danej dobe dosť pochopiteľné dôvody a ak by tak trpel ako sa to tu opisuje, tak by asi nepokračoval dalšími letmi