
Možná jste si povšimli toho, že všude po Evropě roste hnutí těch, kdo nechtějí, aby se vozidla pohybovala po silnicích přiměřeně svižnou rychlostí, ale aby spíše připomínala hlemýždě. Ostatně, nevyřčeným důvodem je hlavně to, aby lidé přestali auta vůbec používat a aby přesedlali na jiné formy dopravy, jako jsou například jízdní kola.
Proti rychlosti
Jako první přichází na paškál nejrůznější rychlostní omezení, která jsou dnes instalována i tam, kde dříve nebyla. Řada zemí přechází na model jízdy třicítkou po městech, což je skutečně otravné a málokdo to vydrží.
Dosud jsme přitom při zrychlení riskovali hlavně pokutu, což je jistě nepříjemné, ale jednou za čas se to v případě mnohých dá zkousnout. Ovšem něco jiného jsou aktivní zpomalovací prvky, které už fungují třeba již ve Švédsku a které se pravděpodobně dostanou i do České republiky.
Jde v podstatě o aktivně řízené retardéry zvané ActiBump, které jsou napojeny na měření rychlosti u silnice. Tyto retardéry mají podobu kovových zasouvacích desek zabudovaných přímo do vozovky. Pakliže radar zjistí, že projíždíte povolenou rychlostí, ať už je jakákoliv, retardér zůstane v rovině a vy jeho přejezd téměř nepocítíte.

Není to moc dobré
Jakmile ovšem radar zjistí, že jedete byť jen trochu rychleji, vydá pokyn retardéru, aby se snížil o několik centimetrů a vytvořil nepříjemný hrbol. Do něj potom rychlejedoucí jezdec vletí a pocítí skutečně nepříjemnou ránu.
Čtěte také: Autorádio se vám pořádně prodraží. Kdo za něj neplatí poplatek, čeká ho nepříjemná kontrola
Nejde ovšem jen o pocit komfortu ve vozidle. Dle odborníků tento a další systém vedou k poškozování vozidel, a to poměrně výrazně. Odnáší to jak tlumiče, tak třeba i zavěšení kol, stejně jako další prvky automobilu.
Foto: Shutterstock