První půlrok s koronavirem máme za sebou, a tak někteří využívají této příležitosti k bilancování toho, co nám vlastně nečekaná epidemie přinesla, nebo spíše, co nám vzala. Do diskuze se nyní zapojil také významný hráč v podobě bývalého prezidenta Václava Klause, který má na koronavirovou pandemii velmi vyhraněný názor.
Roušky, abychom se neslyšeli
Klaus už není na pochybách v tom, že koronavirus dnes slouží především k obrovské míře manipulace s lidmi. “Manipulace v souvislosti s koronavirem je novinka, která nechává všechny dosavadní nástroje manipulace s lidmi v míře jejich plošnosti a účinnosti daleko za sebou,” uvedl v rozhovoru pro Lidové noviny předchůdce Miloše Zemana v úřadu prezidenta České republiky.
“Že najednou máme roušky, abychom se neslyšeli navzájem, to je hrůzostrašná věc. Že se děti nemusejí učit, protože už učení se vyšlo z módy. Že máme pracovat doma, abychom se probůh nesetkávali a nevyměňovali si názory a eventuálně se neposilovali v našich kritických názorech vůči tomu, co se děje,” vykreslil epidemiologická opatření jako možnou manipulaci s lidmi Václav Klaus.
Bývalý prezident zkritizoval také přístup Evropské unie k řešení koronavirové krize. Podle něj bylo zvláštní, jakým způsobem byla v počáteční fázi neaktivní. O to více ale začala působit poté, co zhodnotila celou situaci a využila ji pro své záměry. “Pak nás zděsilo, co udělala Evropská unie, která se zdánlivě uchýlila do ilegality v průběhu akutní fáze koronavirové pandemie. Pak se ale nadechla a vyrazila do zteče a všechny návrhy a plány paní Ursuly von der Leyenové jsou opravdu děsem, který přesahuje všechno naše chápání,” prohlásil Václav Klaus.
Každý se bojí cokoliv říct
Podle exprezidenta je způsob řešení koronavirové epidemie součástí sebeničivých procesů, které v současné době probíhají v západní společnosti. Klaus je přesvědčen o tom, že Západ likviduje sám sebe a nepotřebuje k tomu Rusko ani Čínu, tedy země často obviňované ze snah destruovat západní způsob života a demokracie.
Opatření spojená s koronavirem se navíc kombinují se snahou levicových kruhů cenzurovat odlišné názory. Jako příklad uvedl Spojené státy americké, přičemž vzhledem k tomu, že velkou část kultury přebíráme právě z USA, tento trend brzy dorazí i k nám. “Život na amerických univerzitách se v podstatě – aspoň v té společenskovědní oblasti – absolutně zastavil. Tam se prostě nedá nic říci, tam si lidé dávají pozor na to, co řeknou, s kým jsou viděni, s kým se stýkají,” uvedl Václav Klaus.
Foto: klaus.cz