Na Covid-19 zatím neexistuje lék, který by byl vytvořen primárně pro léčbu pacientů s touto nemocí. Vzhledem k tomu, že nemoc způsobená novým typem koronaviru může ohrožovat život pacientů, snažili se lékaři dostat do rukou “alespoň něco”.
Jako nejnadějnější se přitom jevila účinná látka hydroxychlorochin, která je v České republice přítomná v léku proti malárii Plaquenil. Na počátku pandemie tak Ministerstvo zdravotnictví omezilo používání tohoto léku, aby ho byl dostatek pro ty nejpotřebnější. Vše se opíralo o poměrně malé studie, které prokazovaly, že by hydroxychlorochin skutečně mohl v léčbě pacientů s Covid-19 pomáhat. Ostatně, od počátku to tvrdí také americký prezident Donald Trump, který si sám léčbu jako prevenci proti koronaviru naordinoval. A to přesto, že experti varují před vážnými vedlejšími účinky. Právě ty způsobily, že v některých zemích přestal být lék v rámci léčby covidu používán.
Podle všeho se od hydroxychlorochinu ve velkém ustupuje také v českém zdravotnictví. “Několik studií jasně ukazuje, že potenciální přínos hydroxychlorochinu pro pacienty s covid-19 je naprosto nevyvážený s jeho riziky,“ řekl pro Lidovky.cz profesor Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. „Zahraniční studie ukazují, že u pacientů, jimž byl hydroxychlorochin podáván, dochází k vyššímu výskytu úmrtí,“ doplnil.
Podle Černého je cílem jeho společnosti, aby lék přestal být pro léčbu Covidu-19 používán zcela. Mezi lékaři přitom stále koluje dokument s doporučením, aby lék naopak používali.
Proti širokému využití hydroxychlorochinu v rámci pandemie vystoupili také představitelé Světové zdravotnické společnosti (WHO). Ta odkazuje na studii publikovanou v odborném časopise Lancet. Podle té vede používání hydroxychlorochinu k srdečním potížím pacientům a může zapříčinit úmrtí.
Foto: Shutterstock