V současné době nikoho nepřekvapí, když mu zazvoní telefon a na druhém konci se ozve někdo z hygienické stanice. Obvykle mu sdělí, že byl vytrasován na základě kontaktu s pozitivním člověkem a následně je odeslán k testu, který si nemusí hradit, ale je mu proplacen pojišťovnou. To nicméně neplatí pro dopravu na místo testování, kterou si musí dotyčný zajistit sám. Hygiena jako první volbu doporučuje cestu automobilem.
Bez auta je to komplikované
Co však mají dělat lidé, kteří ve svém městě nemají odběrné místo, automobilem nedisponují a nemají ani nikoho, kdo by je na test odvezl? Tento problém zvedla Markéta M. ze Žatce, ale na sociálních sítích se objevila řada dalších reakcí od lidí, kteří řešili nebo řeší podobný problém.
“V úterý mě kontaktovala hygienická stanice s tím, že se v synově třídě objevil žák s pozitivním testem na covid-19. Celá třída nastoupila okamžitě do karantény. K testům se máme dostavit přesně týden od zjištění, bohužel pro mě jako matku samoživitelku, bez vlastního automobilu, je situace značně komplikovaná. Bylo mi totiž doporučeno, že se k odběrům mám dostavit nejlépe vozem, nikoliv hromadnou dopravou,” uvedla Markéta.
Ukázalo se, že celý systém testování je postaven na schopnosti lidí dostat se na určené místo tak, aby coby potenciálně nakažení nepřišli pokud možno do kontaktu s nikým dalším. Odběrová místa jsou přitom dostupná především ve větších městech a obyvatelé těch menších k nim musí často překonat vzdálenost několika desítek kilometrů. V případě použití veřejné dopravy to může znamenat třeba i hodinu jízdy s přestupy.
Odběrné sanitky jsou přetížené
Reakce hygieniků ukazuje, že na podobné případy není systém v podstatě vůbec připraven. “Pokud se pacient vzhledem ke svému stavu není schopen dostavit na odběrné místo, fungují odběrné sanitky. Ty jsou však silně vytíženy a čekací lhůty jsou v řádu týdne. Druhý doporučený postup je nasazení veškerých ochranných osobních prostředků, tedy rukavic, respirátorů a podobně, a využít hromadné dopravy. Ovšem za předpokladu, že dotyčný nevyužije ty nejvíce vytížené spoje,” uvedla operátorka covidové linky 1221.
Teoreticky je tedy možné využít odběrné sanitky, jenže v praxi je to téměř nemožné, respektive by bylo nutné čekat na termín několik dnů či týdnů, což si pracující člověk, natožpak samoživitel, nemůže dovolit.
Druhá možnost je potom opravdu úsměvná a evokuje představu zcela zachumlaných lidí v prostředcích hromadné dopravy. Vzhledem k tomu, že lidé navíc s ochrannými pomůckami často nepracují optimálně, může k přenosu nákazy stejně dojít. Například manipulace s rukavicemi tak, aby nedošlo ke kontaminaci, je velmi obtížná. Už dříve epidemiolog Roman Prymula upozorňoval na to, že lidé se při manipulaci s rukavicemi mohou spíše nakazit než se nákaze ubránit.
Foto: Freepik