V minulých letech se mohlo zdát, že na hypotéku snad vzniká občanské právo. Dosáhl na ni prakticky každý, a to za úrok, který mnozí ani příliš neregistrovali. V rekordních letech bylo možné dostat hypotéku s úrokem 1,59 % a obecně bylo běžné, že se sazby pohybovaly kolem dvou procent. Taková byla cena peněz v ekonomice, a to i s tučnou bankovní přirážkou. Pravdou totiž je, že hlavní úrokové sazby byly v blízkosti nuly.
Úroky překročí pět procent
Vzhledem k tomu, že tento stav trval posledních deset let, domnívali se mnozí, že takto to zůstane již napořád. Zatímco hypotéky tak byly významně zvýhodněné, lidé, kteří si v bankách chtěli uložit peníze, splakali nad výdělkem, protože i jejich úroky byly minimální. Ostatně, z rozdílu úroků na úložkách a úvěrech generují banky svůj zisk.
Teď se však trend nebývale rychle převrátil. Epidemie vmanévrovala Českou republiku do nezáviděníhodné situace, kdy sice není jistý ekonomický růst, ale co naprosto jisté je, to je velmi vysoká inflace, která začíná dělat mnoha lidem problémy. A tak České národní bance nezbylo než šlápnout na brzdu a začít dramaticky navyšovat úrokové sazby. Razance ČNB překvapila i ostřílené analytiky a banky donutila k rychlému navyšování úroků na hypotékách. Ty nejnižší jsou dnes těsně pod čtyřmi procenty, ale příliš dlouho se zde zřejmě neohřejí. Počítá se s tím, že centrální bankéři navýší sazby znovu a efekt vyšších úrokových sazeb navíc začne významněji prosakovat do ekonomiky. Z toho plyne, že v příštích měsících budou standardem hypotéky s úrokem nad pěti procenty.
Složitější čerpání hypoték
Ačkoliv se pár procentních bodů nemusí zdát jako kdovíjak významné, pro řadu domácností je to velmi významné. Při refinancování hypotéky dojde u mnohých ke zvýšení měsíčních splátek o tisíce korun. Případně budou muset protáhnout dobu splácení a hypotéku si rozložit na delší časové období.
Ještě větší problém pak budou mít žadatelé o nový hypoteční úvěr. Na jedné straně vyšší úroky zvedly splátky, a aby toho nebylo málo, centrální bankéři před pár dny ještě zpřísnili podmínky pro čerpání hypoték. Ačkoliv to nechtějí říct naplno, mají zřejmě obavy z toho, aby si hypotéky nebrali lidé takzvaně “nadoraz”. Poslední vývoj událostí přitom ukazuje, že je dobré mít určitou rezervu, protože se může stát ledacos.
Hypotéky se tak zcela jistě stávají mnohem nedostupnějším zbožím. Češi začínají zjišťovat, že žádné právo na vlastní bydlení nemají. Vlastní byt či domek tak bude stále větším privilegiem. Z toho pochopitelně může pramenit jistá nespokojenost těch, na které se nedostalo.
Foto: Shutterstock, zdroj: ČNB
Proto také prý až o 14% lidì bude shánět nájemné bydlení a to hlavně ve velkých městech kde je dostatek možností práce-výdělku. Naplní se tak slova 1 ekonoma který již na jaře 2018 řikal – do 5 let bude stát byt 2+1 v Praze 6.5 mil.kč a pronájmy bytu 2+1 budou stát kolem 15 tis.měsičně+ poplatky což muže být dohromady až 20 tis.kč měsičně!
Co si představujete, pod pojmem “dostatek možnosti práce a výdělku”.? Já osobně, počítání cizích peněz, za x měsíčně, nepovažuji za práci. Tady u nás na venkově, děláme za méně, ale o to raději tu jsme.. Tedy pokud mohu za sebe, Zrno-li v půdu vložím a odnooží-li (obilniny). Nejsem nenasyta, tři odnože stačí, po dvacetii kusech /klas z jednoho zrnka.
No nedivme se …za Klause se povolilo cizincům u nás nakupovat nemovitosti…. a developeři staví jen rezidenční bydlení ,nebo administrativní komplexy..
Nájemních domů se obce a města zbavovala ,protože nechtěla dávat peníze do jejich rekonstrukcí….tak se teď nedivme, že ceny stále stoupají…
Ještě ,že komunista postavil tolik “králíkáren” na které se nadávalo ,teď díky nim, alespoň mají kde lidi složit hlavu a mají vystaráno a nežijí v úplné chudobě…
Co se týče hypoték, vždyť tu vlastní banky hlavně cizáci a ty chtějí pokud možno miliardové zisky ,co jim je do nějakých čecháčků…