Asi není člověka, který už by neměl všech těch restriktivních opatření plné zuby. Každý tak toužebně vyhlíží okamžik, kdy se situace konečně zlepší natolik, že bude možné začít s rozvolňováním, po kterém však už nenastane další zhoršení a naopak přijde postupný návrat k normálnímu životu. Vždyť pandemie koronaviru nás sužuje už celý rok. Bohužel, zlepšení nepřijde hned, ale ještě si na něj budeme muset několik měsíců počkat.
Virolog a infektolog amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Paul Offit, však přeci jen dává lidem naději. V rozhovoru pro televizi CNN uvedl, že současné dramatické zimní nárůsty počtu nakažených už zřejmě nebudou překonány. S příchodem nových vakcín se totiž postupně zvyšuje počet lidí, kteří jsou vůči viru imunní. Navíc velká část populace už nákazou prošla, a tak má vůči viru rovněž určitou obranu, která by měla chránit přinejmenším vůči vážnému průběhu onemocnění covid-19. Velkým trumfem pak podle Paula Offita bude příchod léta, kdy virus začne mizet díky povětrnostním podmínkám, jak se ukázalo už v loňském roce.
Začátkem léta by mohla nastat chvíle, kdy se vše konečně v lepší obrátí a zároveň už nebude hrozit, že by se na podzim a v zimě opakovala podobná katastrofa. “Domnívám se, že do června můžeme zastavit šíření viru,” uvedl další z imunologů FDA, Scott Gottlieb. Důvodem bude i změna počasí, s nímž přichází také změna chování lidí. Ti už se nebudou tolik zdržovat v interiérech, čímž se šíření viru automaticky zpomalí. Jedna studie k tomuto faktoru uvádí, že šíření viru se začne zpomalovat, když se denní teploty dlouhodobě udrží nad 11 stupni Celsia. K tomu by mohlo dojít už na jaře.
Podle hlavního epidemiologa Spojených států amerických, Anthony Fauciho, by mělo lidstvo získat kolektivní imunitu do konce léta. “Řekněmě, že naočkujeme 75 až 80 % populace. Když to zvládneme během prvního pololetí, tak ve třetím čtvrtletí už budeme mít dostatečnou kolektivní imunitu, která bude chránit naši společnost. Do konce tohoto roku bychom se mohli přiblížit určitému stupni normality, který jsme měli předtím,” vysvětlil Anthony Fauci pro časopis Harvardovy univerzity.
Určitou nejistotu do celé věci však vnáší nové mutace koronaviru, které mohou účinnost vakcíny oslabit, případně postupně zcela vymazat. To by potom znamenalo velký problém, protože by bylo třeba začít s očkováním znovu a navíc s nejistým výhledem, zda se znovu neobjeví další zákeřná mutace. Například šéf ÚZIS Ladislav Dušek je proto skeptický k tomu, že bychom se mohli v nějaké dohledné době vrátit k normálnímu životu, který jsme znali před epidemií.
Foto: Shutterstock