Něco se v české ekonomice stalo špatně. Podle všeho jsme si totiž zadělali na obrovský problém, který se bude v příštích letech jen prohlubovat. Neustálý důraz společnosti na vzdělání, zejména potom to vysokoškolské, totiž způsobil absolutní propad zájmu o učňovské obory, respektive o jakoukoliv manuální práci.
Chybí lidé, kteří chtějí pracovat
Dle dostupných odhadů chybí v České republice 300 až 400 tisíc lidí vyučených v nejrůznějších řemeslech. Toto číslo se přitom bude ještě zvyšovat, jelikož stále ještě nedošlo ke zvratu, kdy by si lidé řekli, že je lepší nejít na vysokou školu, nýbrž se něčím vyučit.
K čemu to ale vede? K naprosté záplavě lidí s titulem, které se stávají bezcennými, samozřejmě až na výjimky, zejména potom v technických profesích, jež vyžadují určité studium. Dnes je běžnou praxí, že člověk, který si navíc ještě školu protáhne, začne pracovat ve 30 letech, ovšem zjišťuje, že v jeho humanitně zaměřeném oboru je naprostý přetlak pracovníků a prakticky žádná volná místa. Takový člověk potom obvykle končí někde v podřadné marketingové pozici velké korporace, kde se štěstím pobírá 40 tisíc korun měsíčně.
Oproti tomu instalatér nebo řemeslník už si deset let vydělává velké peníze a je po něm obrovská poptávka. “Nemůžu si na nic stěžovat. Dnes už pracuji jen čtyři dny v týdnu, ale stejně si pohodlně vydělám kolem 200 tisíc korun měsíčně,” říká 32letý instalatér Marek Petrů, který působí v Praze. “Nebylo to tak vždy, ale nikdy jsem se neměl špatně. V posledních letech ale poptávka prudce vzrostla, a tak jsem musel zvýšit ceny. Stejně ale nestihnu všechno.“
Dělejte to také
Běžně se prý v jeho případě děje to, že ho movití klienti přemlouvají a přeplácejí, aby k nim vůbec přijel. “Někteří jsou schopni zaplatit úplný nesmysl, jen abych k nim dorazil. Samozřejmě toho využívám, protože jinak bych byl trouba,” popisuje instalatér.
Čtěte také: Už to ruplo. Největší zaměstnavatel v Česku chystá velké vyhazovy lidí. Poletí přímo na dlažbu
Pravdou ale je, že někteří jeho přátelé nebo bývalí spolužáci jeho úspěch nenesou vůbec dobře. Nerozumí tomu, že někdo s takovým zaměstnáním si vydělá tolik, když oni toho zdaleka nedosáhnou a ani nemají takovou perspektivu. “Na to jim vždycky říkám, že to přeci mohou dělat také. Není na tom vůbec nic složitého. Jenže nikomu se do toho nechce. Jim vyhovuje sedět celý den v kanceláři. Ale ruku na srdce, co oni tam vlastně udělají?” uzavírá Petrů, podle kterého si jeho kolegové vydělají podobné peníze, pokud jsou jen trochu šikovní.
Foto: Shutterstock, zdroje: Český rozhlas, Faei