Izrael v současné době slouží jako laboratoř pro celý svět. Tato blízkovýchodní země očkuje rychlostí, s níž nedokáže držet krok nikdo jiný. Dosud bylo podle zdejšího ministra zdravotnictví Juliho Edelsteina první dávkou naočkováno 2,2 milionů lidí z celkových devíti milionů. Druhou dávku vakcíny už dostalo téměř půl milionu lidí.
Přesto se v zemi koronavirová epidemie opět dostává do obrátek jakoby už měsíc žádné očkování neprobíhalo. Velmi jasně tak byly vyvráceny hypotézy o tom, že pro získání poměrně silné imunity by měla stačit první dávka vakcíny. V Izraeli už se totiž nakazilo i velké množství těch, kdo první dávku dostali.
“Po naočkování první dávkou se covidem nakazilo 12 400 Izraelců. Ochrana získaná po první dávce vakcíny není tak velká, jak jsme mysleli,” uvedl hlavní koordinátor očkování Nachman Aš. Ten také dodal, že si není jistý, zda vakcína od Pfizeru, která se v zemi používá, dokáže ochránit i před zmutovaným virem. V poslední době se hodně mluví o mutacích z Velké Británie a Jihoafrické republiky. Stále přitom není jasné, zda na ně očkování bude fungovat. Pokud ne, přišlo by vše vniveč, protože tyto agresivní mutace se postupem času stanou dominantními po celém světě.
Společnost Pfizer deklaruje, že její vakcína má po první dávce účinnost 52 % a po druhé dávce by potom měl efekt být 95%, což by znamenalo téměř jistou ochranu. Podle odborníků je ale velmi nepravděpodobné, že by účinnost byla takto vysoká a poukazují na skutečnost, že klinické studie většinou vycházejí lépe, než jaká je pak realita.
Imunolog Danny Altman z Královské univerzity v Londýně se ale vakcíny zastává. Podle něj trvá až tři týdny, než začne první dávka vakcíny účinkovat. Podle poradce izraelské vlády Rana Balichera se imunita po první dávce projeví dokonce až po měsíci. První rychlé analýzy ukazují, že po měsíci se u očkovaných objevovalo o 33 % méně infekcí než u neočkovaných.
Poznatky z Izraele však poměrně jasně pohřbily variantu očkování pouze jednou dávkou s tím, že tak by se podařilo vyvolat určitou imunitní reakci u velké části společnosti rychleji, než když se bude každý v předepsaném časovém rozmezí očkovat druhou dávkou. Tento postup nedoporučovali ani sami výrobci, podle kterých na tyto podmínky nebyly vakcíny testovány.
Foto: Shutterstock