Strach z jaderných zbraní či dokonce celosvětové jaderné války od počátku ruské invaze na Ukrajinu stále stoupá. Je opravdu čeho se obávat?
Atmosféra studené války
Studená válka byla na obou stranách železné opony typická paranoidním strachem z agentů a z jaderné války. A vlastně pro to byl důvod – použití jaderných zbraní bylo občas velmi blízko. Všichni účastníci však měli na paměti ničivé důsledky použití jaderných zbraní v Japonsku na konci druhé světové války a také ještě jednu věc: na západě i na východě všichni věděli, že sáhne-li po atomové bombě jedna strana, nebude se toho štítit ani ta druhá.
Narušený status quo
Tato skutečnost nakonec vytvořila jakousi rovnováhu – jsou tu země, které mají jaderné zbraně, nicméně vzájemně se drží v šachu. Všichni aktéři vědí, že jejich použití odstartuje konflikt nedozírných rozměrů, který bude mít rozhodně dopad i na jejich zemi a obyvatelstvo.
V posledních měsících se však status quo povážlivě narušuje. Ruská federace jadernými zbraněmi velmi hlasitě chrastí a avizovala svůj plán přemístit část jaderného arzenálu do Běloruska. Po sérii nelogických a těžko odhadnutelných kroků, které Rusko ve válce na Ukrajině zatím udělalo, obavy z toho, že sáhne i k této mezní variantě, rostou.
Jsme v ohrožení?
Analytici předpokládají, že pokud by Rusko uchýlilo k použití svého jaderného arzenálu, sáhlo by téměř jistě po taktické jaderné bombě. Ta by způsobila v dané lokalitě katastrofu gigantických rozměrů nicméně, pokud by byla použita na Ukrajině, na nás by s největší pravděpodobností neměla žádný přímý dopad. Mnohem horší by z tohoto hlediska byla havárie v některé z ukrajinských jaderných elektráren. Tuto zkušenost už ostatně máme z Černobylu, kdy se spad dostal až nad Prahu.
Je však pravděpodobné, že by část západních profesionálů i veřejnosti volala po jaderné odvetě. To by mohlo způsobit řetězec jaderných úderů, před kterým by už nebyl v bezpečí nikdo. Eskalace by pravděpodobně jako jedno z velkých měst zasáhla také Prahu. Důvodem je mimo jiné to, že Česká republika vystupuje vůči ruskému režimu velmi nepřátelsky a byla také jednou z prvních zemí na seznamu nepřátelských zemí.
Rozsáhlejší použití jaderných zbraní by navíc vedlo k sérii ekologických katastrof a k dramatickým změnám klimatu, které by ohrozily i lidi, kteří se přímým jaderným útokům vyhnuli, a to včetně České republiky.
Pozor na zbytečnou paniku
Přesto však není třeba propadat panice a zbytečnému strachu – jde jen o teoretické scénáře. Studenou válku jsme zmiňovali proto, že v té době byl jaderný konflikt blíže než nyní, a přesto k němu nedošlo – jaderný arzenál totiž stále zůstává především psychologickou zbraní a formou odstrašení.
Foto: Shutterstock, zdroj: unherd, allianceforscience
No. Když někdo vybafne Bu, Bu, Bu a někoho může vyděsit a pak řekne, že se nemusí bát, tak je idiot.
To děláte Vy teď v tomto článku.
A jaderné zbraně, jako psychologické pouze?
Něco mi říká, že je zde mocnost, která je na nebohé civilisty, tedy i matky s malými dětmi použila už. Dokonce 2x.
Upekla je, jako prasata na rožni.
Kde je ta psychologie odstrašení pouze. Joó, Vy myslíte ten smrad ze spáleného masa. V tom je to odstrašení a psychologie.
Svěrací kazajky jsou dnes bohužel bez práce a mohly by mít tolik kšeftů…