Historie lidstva pamatuje na mnoho světlých momentů, které znamenaly pro dějiny velký pokrok, ale stejně tak i na velmi temné události, jakými byly například války. O zřejmě nejdelším válečném konfliktu na světě se příliš nemluví i přesto, že trval více než tři sta let. Šlo ale o poněkud kuriózní událost, jelikož tato válka nemá na svědomí žádnou oběť.
Vše začalo občanskou válkou v Anglii
Polovina 17. století byla pro tehdejší Angličany velmi těžké období. Mezi lety 1642 – 1651 probíhala občanská válka, přičemž royalisté, tedy příznivci tehdejší vládnoucí síly, byli na jejím konci vyhnáni ze země. Royalisté se rozhodli uprchnout na souostroví Scilly, což je nejjižnější část Britských ostrovů.
Ani zde royalisté nebyli v bezpečí. Jejich loďstvo napadlo některé nizozemské lodě, a tak holandský admirál Maarten Harpertszoon Tromp v roce 1651 požádal Scillany o úhradu válečných náhrad. Ti odmítli a konflikt byl na světě.
Válka bez jediné oběti
Nizozemci se nespokojili s odmítavou odpovědí obyvatelů Scilly a jako pomstu vyhlásili ostrovanům válku. Osud si ale s dalším průběhem náležitě prohrál. V mezidobí totiž royalisté utrpěli na ostrovech drtivou porážku a Nizozemci už rázem neměli s kým válčit.
Jenže najednou všichni zapomněli, že jsou Nizozemci s obyvateli Scilly ve válečném stavu, a tak logicky ani neuzavřeli příměří. Od roku 1651 tak byly obě strany ve válečném konfliktu, aniž by o tom kdokoli věděl. A jak roky ubíhaly, vše zkrátka vyšumělo.
Tento absurdní stav trval až do roku 1986, kdy se o celou situaci začal zajímat historik Roy Duncan, jenž pocházel právě ze Scilly. Při svém bádání došel k závěru, že příměří kupodivu doposud nebylo sjednáno a obě strany na vše upozornil. Po 335 letech tak tato nejdelší válka konečně skončila a to vyhlášením míru. Na svědomí neměla žádné raněné, svou kuriozitou se ale do historie nenávratně zapsala.
Foto: Wikimedia Commons, zdroj: Atlasobscura, Historic-uk
No jo ,jen jeden z dálších mnoha paradoxů dějin!!!!!!!!!!