Učitelé by měli být praxi pro své žáky vzorem a inspirací. Měli by také za to dostat odpovídající plat. Doby, kdy toto povolání vykonávali učitelé jako poslání, již dávno pominuly. Finanční ohodnocení učitelů se odráží na jejich výkonu i úrovni života. Jaké jsou doopravdy platy českých učitelů?
Platy českých učitelů jsou podmíněny platovými tabulkami. Učitel v České republice je ohodnocen na základě platových tabulek, rozdělených do platových tříd a stupňů. Na základě těchto faktorů je určen plat u každého učitele individuálně.
Platové třídy a stupně
U učitelů a pedagogů v ČR se rozlišuje 11 platových tříd a 7 platových stupňů. Záleží také na době trvání praxe. Na základě těchto faktorů se určuje finální plat každého učitele. Platové třídy jsou rozděleny s ohledem na dosažené vzdělání pedagoga, počínaje středním vzděláním s výučním listem až po vysokoškolské magisterské vzdělání. Plat je kombinací stupně, doby praxe a dosaženého vzdělání.
Platy učitelů v ČR
Platy pedagogů v ČR začínají na částce 14 640 korun a mohou se dostat až na maximální částku 47 720 korun. Platové rozdíly jsou opravdu značné. Učitel, který dosáhl maximálního možného vzdělání, tedy magisterského, bude mít během prvních let praxe plat 32 850 korun, s praxí nad 32 let pak 47 720 korun.
Učitelé si polepšili zejména v posledních letech, a to za vlády Andreje Babiše, kdy jim platy rostly každoročně o deset až patnáct procent. Výjimkou nebude ani příští rok. Z podhodnoceného povolání se tak pomalu stává dobře placená práce.
Platy učitelů versus platy v soukromé sféře
Platy učitelů jsou každým rokem řešeny v médiích. Mezi mnoha lidmi a samotnými učiteli převažuje názor, že by měli mít mnohem vyšší platy. Pokud se ale podíváme do soukromé sféry, kde si na sebe podnikatelé musí vydělat, často se jejich zaměstnanci nedosáhnou na více než první uvedenou mzdu i po letech praxe. Na druhé straně, pokud si mladý učitel chce vydělat na vlastní bydlení a založit rodinu, nemůže se mu nikdo divit, když si najde lépe placenou práci.
Učitelé a finanční gramotnost
Od roku 2013 se finanční gramotnost oficiálně vyučuje na základních a středních školách v ČR. Projekt Ministerstva financí ČR ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR má název Česká strategie finančního vzdělávání a je známý pod heslem Finanční gramotnost do škol. Přesto se má za to, že by samotní učitelé potřebovali zdokonalení v oblasti finanční gramotnosti, aby uměli s penězi lépe hospodařit. Je ale víc než zřejmé, že o hospodaření se dá hovořit až po letech praxe, protože dříve těch peněz moc k hospodaření nemají.
Foto: Freepik