Všeho moc škodí a o cvičení i kardiotréninku to platí dvojnásob. Ale ani málo pohybu nikomu lepší zdraví a kondici nepřinese, je třeba nalézt zlatou střední cestu, díky které vás odmění štíhlá postava.
Je třeba myslet na individuální odlišnosti našich těl, tedy výšku, hmotnost, věk č, zdravotní stav i kondici, počet pomalých neboli vytrvalostních nebo rychlých, tedy silových svalových vláken. Podle toho je třeba volit cvičební postupy a techniky.
Kardio trénink
Při aerobním tréninku jde o zlepšení kardiovaskulární kapacity organismu, ale i spalování podkožního tuku, pročištění hlavy a navození dobré nálady. Doporučuje se provádět 3 až 6x týdně, po dobu 45 až 90 minut. Podmínkou efektivity je hlídání tepové frekvence v aerobních hodnotách. Pokud si chcete provětrat hlavu, stačí 20 minut. Pro úbytek tuku to stačit nebude.
Zdokonalení a kondice
Klasické kardio cvičení je nutné časem prodlužovat, protože se organismus na zátěž adaptuje a trénink přestane fungovat. Proto se prosazuje intervalový trénink, který je časově méně náročný a je efektivnější pro hubnutí. Stačí se mu věnovat 20 až 30 minut 3 až 6x týdně.
Budování svalové hmoty
Pro budování svalové hmoty se zaměřte na silový trénink. Posilovat stačí 3 dny v týdnu 45 minut plus úvodní a závěrečné protažení. Případně můžete přidat aerobní zátěž po silovém cvičení. Jinak je to kontraproduktivní, svaly jsou přetížené a nemají čas regenerovat. Nepřehánějte to a neničte si svaly, které se mohou i poškodit.
Regenerace a protažení
Cvičení, jako je jóga nebo pilates, praktikujte klidně denně. Jóga je zdravá, je šetrná ke kloubům a kombinuje jemné posilování s protažením. Tělo není přetížené jednostrannou zátěží a rychle zregeneruje. Pilates funguje podobně. Nepodceňujte ani přirozený pohyb, jako jsou procházky a chůze do schodů. Hledejte cestu, která bude vyhovovat právě vašim potřebám.
Foto: Shutterstock