Mrazivé pocity, které mnozí z nás v této době zažívají, nejsou způsobeny pouze právě panujícím zimním obdobím. Každý, kdo nějakým způsobem řeší bydlení, ví, o čem je řeč – hlavně ti, kdo plánují investovat do nemovitosti. Hypotéky se neustále zdražují, ale, bohužel, bez nich se z větší části neobejdeme. Jak změny ovlivní Vaše rozhodování?
Dlouhodobě diskutovaný růst inflace má negativní vliv mimo jiné i na hypotéky. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, což znamená, že za půjčení peněz potřebných na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti zaplatíme víc peněz. Zvýšená úroková sazba ovšem neovlivní pouze nové hypotéky, dotkne se i těch stávajících. Klienti, jimž končí fixace, budou muset znovu sjednávat nové podmínky svých hypoték. Oproti minulým letům budou banky výrazně přísněji posuzovat bonitu, tedy ekonomickou důvěryhodnost, žadatelů. Je velmi pravděpodobné, že velká část z nich na úvěr nedostáhne.
Jak již bylo zmíněno, zdražování hypoték se týká i stávajících, a to v momentě, kdy končí doba fixace, což je období, kdy je pevně stanovena úroková sazba hypotečního úvěru a výše splátek. V tomto údobí nelze měnit podmínky smlouvy. Doba fixace je předem domluvený časový úsek, po jehož uplynutí je potřeba projednat nové podmínky a nastavení úvěru. V tento okamžik je možné uvažovat o refinancování půjčky, tedy převedení k jiné bance. O možnosti přechodu je však nutné přemýšlet dostatečně dlouho dopředu, realizovat lze až 2 roky před termínem. Taktéž je velmi důležité pečlivě porovnávat jednotlivé nabídky. Kromě úrokové sazby by si žadatel měl všímat i dalších podmínek případné budoucí smlouvy. Jedním z ukazatelů je tak zvaný RPSN – roční procentní sazba nákladů, jež kromě úrokové sazby zahrnuje také celkové náklady úvěru, včetně poplatků za posouzení žádosti, uzavření smlouvy, vedení úvěrového účtu nebo poplatky za převod peněžních prostředků. Tato sazba je vyjádřena v procentech za rok. Pro obyčejného smrtelníka je poměrně náročné vyznat se ve všech nabídkách a pojmech. Určitě je vhodné domluvit si schůzky a zeptat se přímo. Jinou variantou je využít některou z on-line kalkulaček, na příklad Hypoteční kalkulačka a výpočet splátky – MAXIMA REALITY a zjistit tak své možnosti.
Ještě více nástrah číhá na ty, kdož se rozhodli pro pořízení staršího bytu či domu. Komě svádění boje o úrokovou sazbu musí řešit i finanční náročnost rekonstrukce, jež je v mnohých případech nevyhnutelná. Cenově dostupný byt, případně dům, tak může být doslova pastí, ve které kupující velmi snadno uvízne. Zdražování veškerého stavebního materiálu, energií i nedostatek surovin mohou rekonstrukci výrazně prodražit.
Současná situace vede mnoho lidí k zamyšlení nad tím, zda vlastně potřebují a chtějí bydlet ve vlastním. Ačkoli v nás ještě stále přetrvávají tradiční tendence „mít vlastní dům“ a zapustit kořeny na jednom místě, okolnosti nás vedou k jiným rozhodnutím. Avšak nikoli špatným. Jedním z případných řešení je nájemní bydlení, jež má své výhody – odpadají starosti a povinnosti spjaté s údržbou bytu či domu a investování do nich. Bydlení v nájmu či podnájmu je zajímavé zejména pro mladší ročníky, jenž nejsou až tak svázané tradicemi a nevadí jim častější změna. Ale ani hledání vhodného pronájmu není jednoduchým úkolem. S odhalením případných rizik a nástrah jistě pomohou odborníci, proto je vhodné obrátit se na profesionální realitní kancelář, jež právně ošetří smlouvu a pohlídá vše, co bude potřeba.
Otázka bydlení je nyní velmi citlivým tématem, ať už na půdě politické, realitní či občanské. Zdražuje se na všech frontách – kromě hypoték, materiálů a energií, rostou i ceny nemovitostí. Ani při zvýšené poptávce po domech a bytech nemůžeme očekávat, že by ceny klesaly. Nezbývá než si zachovat zdravý rozum a v případě nejistoty se obrátit na odborníky.
Nejlépe se na hypotéky vychindit. Ostatně, jako na všechno v kotlině. Nejlépe se vychindit i na kotlinu jako takovou. Zmar, svrab, neštovice, idiotismus, pokakánkovství všeho druhu. Nešťastné to místo pod sluncem. Jsem rád, že už tam nemusím být. Nikdy!