Vliv globálních událostí a krizí na naše finance je neoddiskutovatelný. Naštěstí existují způsoby, jak ho zmírnit.
Válka nás všechny stojí velké peníze
Například stále probíhající válka na Ukrajině celosvětovou ekonomiku jen v uplynulém roce stála více než 35 bilionu korun. To je astronomická částka, do níž jsou započteny jak materiální, tak třeba i ekologické škody. Ale také samozřejmě ty inflační.
Zdražování všech komodit a vysoká inflace
Výpadky v potravinářských řetězcích způsobily skokové navýšení cen potravin, závislost na ropě a plynu z Ruska pak enormně navýšila ceny energií. Od toho už byl jen krůček k prudkému nárůstu cen pohonných hmot. Všechny tyto faktory stály za vznikem vysoké inflace. Následovalo zdražení v podstatě všech komodit v kombinaci se znehodnocováním úspor, ke kterému v podstatě dochází dodnes.
Jak bojovat proti inflaci?
Proti inflaci lze bojovat hned několika způsoby. Recept je poměrně jednoduchý. Snažit se maximálně zhodnocovat své úspory. V podstatě jakékoliv zhodnocení peněz, které máme na účtu, je lepší než žádné, ať již se jedná o spořící účty, termínované vklady, nákup dluhopisů, akcií, investice do nemovitostí, kryptoměn atd.
Jaká forma investování je nejlepší?
Tato otázka bohužel nemá jednoznačnou odpověď. Záleží na tom, jaké zkušenosti s investováním již máte, do jaké míry jste ochotni a schopni (a zda vůbec) riskovat, popřípadě v jakém horizontu očekáváte zhodnocení svých vložených finančních prostředků.
Jste ochotni riskovat?
Pokud nechcete riskovat, že o část svých úspor přijdete, vložte je na spořící účet či termínovaný vklad. Jistotou rovněž je investice do nemovitosti. Jisté zkušenosti a prostor pro možné ztráty pak už vyžadují investice do jiných komodit, ať již se jedná o cenné papíry, akcie či kryptoměny. Přihlásit se můžete do některého z kurzů zaměřeného na investování, nebo se poradit s nezávislým finančním poradcem.
Foto: Shutterstock