Respirátory jsou dnes velmi horkým zbožím. První předzásobení poté, co se začalo nahlas uvažovat o tom, že by mohly být povinné namísto látkových roušek, ještě nebylo nic proti tomu, co nastalo ve chvíli, kdy ministr zdravotnictví Jan Blatný tuto povinnost fakticky vyhlašoval. Online prodejci reportovali, že se objednávky doslova valily. Podle ředitele společnosti Nanospace Jiřího Kůse dokonce byl zájem o toto zboží patnáctinásobný oproti předchozím dnům, kdy byl už tak vysoký.
Přestože byli obchodníci velmi dobře předzásobení, obrovská poptávka je přeci jen trochu zaskočila a někde už respirátory dočasně došly. A tam, kde je stále mají, většinou využili situace a více či méně zvedli cenu.
Pokud bychom respirátor FFP2 měli používat tak, jak se má, museli bychom ho po jednom použití vyhodit. Jde totiž o zdravotnické pomůcky, které jsou certifikovány jako jednorázové. Trochu jinak je tomu u nanorespirátorů, které je možné používat delší dobu.
Špinavý respirátor je horší než látková rouška
V optimálním případě bychom se v případě respirátorů FFP2 měli řídit tím, co je uvedeno v návodu k použití. A tam většinou najdete, že respirátor po 24 hodinách ztrácí účinnost, pokud není patřičně vysterilizován.
Odborníci však poukazují na skutečnost, že mnozí lidé se tak jako tak budou snažit šetřit a respirátory nebudou pravidelně měnit. Je možné, že si nasadí starší respirátor jen proto, aby splnili nařízení a mohli tak například do obchodu nebo veřejné dopravy. Takový respirátor je ale paradoxně horší než látková rouška.
Existují však metody, jak i v domácím prostředí respirátoru prodloužit životnost. Potom je možné ho používat opakovaně. Tyto způsoby sestavila fyzikálně inženýrská fakulta pražské ČVUT, podle níž lze respirátor dezinfikovat pomocí horké páry, UV záření, chemickou dezinfekcí nebo pasterizací.
Pasterizace
V tomto případě jde o ohřev respirátoru na 60 až 70 stupňů Celsia, a to po dobu několika desítek minut. Teplotu je zapotřebí dodržet v tomto rozmezí, dolní hranice zajišťuje likvidaci viru, ta horní zase pojišťuje, aby se choulostivý materiál nevznítil.
Chemická dezinfekce
Pravdou je, že v případě respirátorů určených k jednorázovému použití dezinfekce určitým způsobem snižuje kvalitu vlastností materiálu, ale podle odborníků je to lepší než nic. Vhodné je použít běžnou dezinfekci na bázi alkoholu. Následně je třeba nechat respirátor řádně oschnout.
UV záření
Bakterie a viry je možné zahubit také pomocí ultrafialového záření. Pokud máte doma UV lampu, nechte respirátor osvítit po dobu tří minut z každé strany. Dejte si však pozor na to, abyste záření nevystavili pokožku, pro kterou je škodlivé.
Foto: Shutterstock