Středověk si lze představit v několika podobách; hradby, stavby z hlíny a dřeva, dvory, zahrady, brány měst, trhy, vzkvétající obchod, hospody, nevěstince, rolníky či šlechtu. Co si ale s tímto období spojováno příliš není, tak je tamní hygiena, řešení odpadků a lidských výkalů.
Přelidnění
Středověká města se potýkala s nedostatkem prostoru pro své obyvatele. Lidé bydleli a využívali místo, kde se dalo. Domy se stavěly do výšky a z oken často vyčuhovaly předměty, které v domech zbytečně zabíraly místo. Projít ulicemi byl často nebezpečný úkon a současně docházelo k zácpám.
Odpad, kam jen oko dohlédlo
Tyto už tak úzké ulice měst byly neustále zahlcovány odpadky, již nechtěným jídlem, exkrementy, fekáliemi, a všemi dalšími nechtěnými předměty. Situace se nejvíce vyostřovala během letních měsíců a teplejších dnů. Odér to byl neuvěřitelný. Ti bohatí v tomto období města opouštěli a ubírali se na svá sídla na venkově.
Výkaly jakožto hlavní problém
Největší boj se sváděl s lidskými výkaly. Správa měst se situaci snažila zvládat pomocí zákazů, bohužel se však jednalo o zcela marný způsob. Metaři nahromaděné tuny nezvládaly uklízet, prakticky nebylo ani kam. Velkou úlohu ve městech hrály řeky, kam byly splašky hromadně seskupovány a vhazovány.
Bohatí a chudí a jejich rozdílné podmínky
Na hradech a v klášterech se využívalo jiných způsobů; kamenné prevéty ústící do hradních příkopů nebo latríny ústící do řek a náhonů. Obyvatelé měst žijící v prvních či nižších patrech budov se chodili převážně vyprazdňovat na dvory. Jiní je naprosto běžně vylévali na ulici, do jakýchkoliv žlabů, kanálů či do volných prostor mezi stavbami.
V této době, ve 13. století, začaly vznikat tzv. odpadní jímky neboli jámy různých tvarů, které v podstatě sloužily jako latríny. Jak byly veliké a hluboké, bylo dáno geologickým umístěním každého místa. Umisťovány byly v zadních prostorách staveb nebo po jejich stranách. Postupem času se nad jímkami začaly stavět přístřešky a kolem 15. století přichází první podoby dřevěných prkýnek.
Jímky bylo nutné čistit, tato náročná a nepopulární práce byla svěřována těm chudším. Jednalo se úkol ponižující, který se lidem často ukládal jako jejich trest.
Foto: Shutterstock, zdroj: sciencenorway, link.springer, pubmed.ncbi
Bez elektriky a vůbec energií a paliv bude asi co? Redakce o tom píše tak barvitě, jakoby tam byli. Třeba, ale vrzy budeme jako civilizace zas, protože to zřejmě někdo chce.
Kdysi jeden člověk, kterého znám z doslechu často prohlašoval, že se všichni řítíme zpátky na stromy. Všichni se mu údajně smáli..
Pane Antoníne, předešel jste mě.
Stačí slušný blackout a ve městech to bude vypadat jako ve středověku. Bez el. nepůjde voda, nebude možnost spláchnout, mnozí si nebudou moci ani uvařit, v zimě v bytech zima – veselost sama.
Ještě že jsem se odstěhoval z nájemního bytu ve středně velkém městě. Dnes bydlím na okraji třítisícového města ve vlastním domku se zahradou a takové problémy případně odstraní kadibudka v protějším rohu zahrady. Topím plynem a když mi byla nabízena výměna turbokotle za kondenzační s vývodem do komína, odmítl jsem to, abych komín zachoval a v případě nutnosti mohl zatopit v kamnech. Dnes je teprve vidět, jak prozíravý krok to byl. Bez plynu kotel nejede a bez el. taky. A obojí hrozí. Totéž potraviny. Přemýšlím nad chovem slepic a snad králíků, postavení skleníku apod., protože se blíží doba, kdy mi důchod nebude stačit ani na základní potraviny.
Až tam nás dostaly bandy kreténů a debilů ve vedení EU i ČR.
Ano, mám obavy, že se blížíme k tomu středověku.
Dobrý den.
Těch věcí co nás tam vrací je daleko více. Nejen plyn a elektřina. Už jsem si říkal, že by mohla být napsána kniha s názvem: Jak z touhy po pohodlí přijít o veškeré pohodlí.
Hezký den.
To já dávno vím,veškeré romantické představy o středověku jsou absolutní pitomost!!!!!!!!!