V přívalu informací o neustále zdražujících cenách elektřinu a plynu mohla zapadnout skutečnost, že vláda již prominula daň z přidané hodnoty na tyto energie pro měsíce listopad a prosinec. Za toto období tak dodavatelé elektřiny a plynu nebudou DPH účtovat. Důležitější však pochopitelně je, jakým způsobem se to projeví v praxi.
Úspora pro každého
Daň z přidané hodnoty na elektřinu a plyn je prominuta na případný doplatek u vyúčtování s datem uskutečnění zdanitelného plnění během listopadu a prosince. Pokud tak v těchto měsících váš dodavatel odečte elektroměr či plynoměr a vystaví vám fakturu s doplatkem, ta by měla být zbavena DPH. Zákon však neukládá žádnou povinnost provést za tímto účelem mimořádný odpočet.
Daň z přidané hodnoty se rovněž promíjí u záloh, které jsou přijaty v období od 1. listopadu 2021 do 31. prosince 2021. To se však promítne až v následném vyúčtování. Samotná výše záloh se totiž žádným způsobem snižovat nemusí a bylo by to i kontraproduktivní, vzhledem k tomu, že od dalšího roku by bylo zapotřebí zálohy znovu navýšit.
Pokud máte tedy měsíční zálohu stanovenou například na 1000 Kč, za měsíce listopad a prosinec ušetříte 346 Kč. Nikoliv však hned, ale tato částka bude promítnuta do konečného vyúčtování příští rok.
Kontrola vyúčtování
V konečném vyúčtování potom musí být jednoznačně patrné, jaká je cena bez DPH a nulová sazba daně by zde měla být konkrétně uvedena. Zákazník si tak může zkontrolovat, zda za elektřinu a plyn platí stejnou částku bez daně.
Reálně však tato kontrola může být poměrně obtížná. Řadě lidí se totiž právě na podzim zvedají ceny za energie, a to velmi razantně. Kdo nemá ceny zafixované, dostane se i na dvoj či trojnásobek původních cen. Platí to především pro klienty zkrachovalých dodavatelů, kteří v této době musí přejít k novému.
Správné řešení?
Je otázkou, zda stát zvolil v tomto případě to nejsprávnější řešení. DPH totiž nebudou muset platit ani ty domácnosti, které mají cenu zafixovanou a platily by stejně jako v minulých letech. Ti na snížení daně jednoznačně vydělají.
Naopak domácnosti, které ceny zafixované nemají, musí řešit mnohem větší problémy. Navýšení je mnohdy dramatické a odpuštění DPH ho redukuje pouze omezeně.
Foto: Shutterstock, zdroj: Finanční správa
Tak co by podle autorky mělo být správné řešení? Aby ti, co mají zafixovanou cenu, to snad doplatili těm, kteří prostě špatně dopadli u svých dodavatelů energií, ze svého, ne? To snad není otázka na platící zákazníky, ale toto by snad měl rozhodnout stát? Hlavně ten stát by si měl umět udělat pořádek v tom, aby někteří dodavatelé nepodváděli své klienty, neuvrhli je takto do chudoby a pak si vesele podnikali s úsměvem dál, pouze pod jinou hlavičkou, ale zase s úsměvem, protože vlastně kde není žalobce, není soudce, že?