Současný stav, ve kterém Češi už několik měsíců žijí, přestává být únosný. Všichni by si přáli alespoň nějaké rozvolnění, jenže extrémně rozšířený virus to na našem území zatím nedovolil. Přesto se zdá, že jsme na dobré cestě, byť po ní postupujeme stále velmi pomalu. S jarem by ale měly přijít přeci jen značné změny.
Návrat do škol
Vláda se shodla na tom, že jednoznačnou prioritou je teď návrat dětí do škol. Přednost budou mít ti nejmladší, ale také také středoškoláci a vysokoškoláci s praktickou výukou. Do škol by se děti měly začít vracet postupně po Velikonocích, a to od 12. dubna. Podmínkou jejich návratu je ale pravidelné antigenní testování.
Ve školách bude přitom platit přísnější režim antigenního testování, než jaký aktuálně platí ve firmách, kde je třeba se testovat jednou týdně. V případě škol to bude muset být dvakrát týdně. “Jde nám o to, aby byly děti v bezpečí a nedocházelo k šíření nákazy,” uvedla na tiskové konferenci hlavní hygienička Pavla Svrčinová.
Pohyb mezi okresy
Velmi úkorně je občany vnímán zákaz pohybu mezi okresy, který znemožňuje například návštěvy rodin či oblíbené výlety po republice. V jeho případě se dá počítat s poměrně rychlým návratem do normálu. Vláda totiž v Poslanecké sněmovně protlačila nouzový stav pouze do 11. dubna. Právě na něj je přitom uzávěra okresů navázána. Jde vlastně o jediný důvod k jeho prodloužení, protože jiné záležitosti lze řešit na základě již schváleného pandemického zákona.
Je pravděpodobné, že pohyb mezi okresy tak bude umožněn s koncem tohoto nouzového stavu, čemuž hraje do karet i zlepšování epidemiologické situace. Ta by 11. dubna mohla být už tak dobrá, že bude možné rozvolnit. “Po Velikonocích si určitě na vládě sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit a samozřejmě to nejdůležitější – dodržet. Je důležité, abychom to tentokrát nezpackali,” uvedl před poslanci premiér Andrej Babiš.
Nový PES a očkování
Ještě před Velikonocemi má hlavní hygienička představit nový protiepidemický systém PES. Ten původní se příliš nevyvedl a prakticky se podle něj nepostupovalo. Nově má hrát roli například procento pozitivních testů na covid a zohledněna bude i proočkovanost populace.
Právě očkování má podle ministra zdravotnictví Jana Blatného v příštích týdnech výrazně zrychlit. Do konce dubna má mít první dávku vakcíny za sebou dva miliony lidí. Do systému registrace budou vpuštěni lidé starší 65 let a očkovat by se měli pracovníci v sociálních službách, stejně jako policisté a lékaři.
Obecně se počítá s tím, že současný lockdown je tím posledním v takovém rozsahu. Pravdou ale také je, že to nedokáže nikdo garantovat. Jak se teď ukazuje v jiných evropských státech, kde čísla opět rostou, koronavirus se chová nevyzpytatelně.
Foto: Shutterstock