Život za vlády Marie Terezie byl různorodý. Naštěstí se z této doby dochovalo dostatečně dost důkazů pro jasnou představu tamního života a životní úrovně. Informace z historie, které jsou nám vtloukány do hlavy, nejsou bohužel vždy pravdivé. Bývá běžné, že se dějiny přibarvují, aby lahodily oku současnosti. Jak se doopravdy žilo za její vlády?
Marie Terezie
Marii Terezii netřeba představovat, významná osobnost nejen české historie. Jediná žena, která usedla na český trůn. Libovala si v reformách, mezi neznámější patří všem známá školská reforma, která zavádí povinnou školní docházku. Pod její vládou země jen vzkvétaly – stavěly se nemocnice, kasárna, starobince…
Bylo opravdu vše tak růžové?
Každá věc má rub i líc. Je logické, že vždy je více prezentována pozitivní stránka věci, my se nyní podíváme na temnou stranu vlády slavné panovnice. Místo, kam se žádný člověk nechtěl dostat, bylo vězení na hradě Špilberk v Brně. Říká se, že především v době Marie Terezie, to bylo nejkrutější vězení. Pobyt zde téměř nikdo nepřežil – řetězy, tma, voda a výjimečně chléb. Druhá tvář brněnského vězení byla výhradně protekční. Byli zde uvězněni nepohodlní lidé, nad kterými panovnice držela ochrannou ruku.
Hrad hrůzy
Horší podmínky než za Marie Terezie, byly za vlády jejího syna Josefa II. Trestanci uvěznění na Špilberku nepřežili déle než několik měsíců. Žili v komůrkách bez přístupu denního světla. Obzvláště nebezpeční jedinci byli přikováni ke stěně těžkým řetězem, se kterým žili dokonce jejich životů. Jakmile přišel trest, vězeňská opatření se zpřísňovala.
Návštěvnost brněnského vězení se dodnes pyšní vysokými čísly. Sjíždí se sem turisté nejen z tuzemska ale i zahraničí. Oblíbený je nejen hrad Špilberk, ale také přilehlé podzemní prostory. Pokud jste prostory dosud neviděli, rozhodně neváhejte je navštívit.
Foto: Shutterstock, zdroj: MirandaLovesTravelling, BeyondPrague, MadameGilflurt
Že vás to překvapuje,vždyt to bzlo přelomové období!!!!Definitivní konec středověku a počátek novověku!!!!
Jistě nebudu daleko od pravdy, že končí novověk protože nám vláda připravuje starověk !
Jenže, ono to nebude vládou Terezie. Podmínky k žití, či nežití nedělají přímo vlády, ale dané obyvatelstvo v lokalitě.
Brno je svými obyvateli dost specifické místo. Kromě jiného si né nadarmo vysloužili pověst tunelářů.
V Brně a okolí se rodí a vyrůstají různé postavičky. Ze současných to bude víme kdo, nebo třeba z Telnice u Brna Sobotka a ten výčet by byl nekonečný.
Ve Vyškově byla líheň komoušů a lampasů.
Nemuselo to být za Terezie a všichni vězni, alespoň z roku před 89 se Brna děsili. Jak i vězeňské nemocnice u svaté Anny, tak vaz vazby, tak příslušníků vězeňské služby a nejvíce těch eskortních, kteří byli považování za opravdové kretény a namachrované zrůdičky co si libovali ve zbytečné buzeraci, nebo zbytečnému ponižování vězňů i fyzických útoků na ně. Vím z vlastní zkušenosti, pokud by chtěl někdo přemýšlet odkud čerpám. (Byl jsem politický.)
Brňáci byli, vždy zakomplexovaní vůči Praze především.
Pokud jsem v pozdějších letech obchodoval přes svou firmu s různými regiony v ČR, tak u Brna a okolí jsem musel být velmi ostražitý.
Nejhůře se mi komunikovalo s dávno bývalým starostou v Újezdě u Brna. Tak to byl materiál.
V Brně a okolí žije spousta báječných lidí, ale koncentrace zmr*ečků tam je, až obdivuhodná.
Takže takové vězení na Špilbergu těžko obsluhoval někdo z Vídně, Prahy či Ostravy, že? Je to koncentrací určité mentality části obyvatelstva v dané oblasti.