Hrůzy 2. světové války asi není třeba nijak detailně rozmazávat a zejména přeživší budou ve snech děsit až do smrti. Kolik z nás však napadla myšlenka na to, co přesně cítili ti, kteří jsou za všechna ta vraždění, znásilňování a utrpení zodpovědní? Měli výčitky? Byli psychicky nemocní? Nebo byli natolik hloupí, že si neuvědomovali, co všechno způsobují a jen tupě plnili rozkazy? Narušení opravdu byli, to však nevylučuje fakt, že jejich IQ rozhodně nebyla nijak nízká. Naopak.
Odhalení IQ při soudním procesu
Odpověď na otázku týkající se inteligenčního kvocientu přinesl slavný Norimberský proces, ve kterém bylo po konci války souzeno 24 nacistů. Trval téměř rok a polovina stíhaných pohlavárů byla odsouzena k trestu smrti. Právě při tomto procesu došlo také na psychologické testy a zkoumání osobností těchto lidských zrůd. Testování bylo nutné jednak k posouzení způsobilosti k účasti na celém procesu, ale také z vědeckého hlediska. Ačkoli se v té době, v roce 1945, ještě nevědělo o hrůzách nacismu vše, to, co již známo bylo, byly nepopiratelné hrůzy vzbuzující otázky, co je to za lidi, kteří byli těchto skutků schopni. Odpovědi hledali dva američtí lékaři- psychiatr Douglas Kelley a psycholog Gustave Gilbert.
Podrobné testování a překvapivé zjištění
Inteligenční testy se skládaly z několik částí- verbálních i performačních. Zahrnovaly řešení početních úkolů, seřazování obrázků do příběhu, Rorschachův test i zapamatování čísel. Testování se zúčastnila tak známá jména jako Hermann Göring, Hans Frank, Rudolf Hesse nebo Julius Streicher. Poslední jmenovaný dosáhl nejnižšího výsledku. Julius Streicher byl vášnivý antisemita a vydavatel týdeníku Der Stürmer. I jeho výsledek s hodnotou 106 bodů se však ukázal jako nadprůměrný a poměrně vyvrací předpoklad, že nacističtí pohlaváři byli pouhými hloupými loutkami v Hitlerových rukách.
Nejinteligentnějším ze souzených se ukázal být Hjalmar Schacht, ekonom a prezident říšské banky, který však ještě před válkou začal nacistický režim kritizovat a nakonec byl na několik let uvězněn v koncentračním táboře. Ačkoli neměl nic společného s hrůzami spojenými s nacistickou ideologií, jako představitel státní banky byl zodpovědný za hospodářský rozkvět Německa ve 30. letech. Soudem byl nakonec osvobozen, přesto během procesu stihl zazářit svým IQ, které dosáhlo úctyhodných 143 bodů.
Génius Hitler?
Vzhledem k tomu, že samotný strůjce všeho, Adolf Hitler, spáchal na konci války ve svém bunkru sebevraždu, nemohla být jeho mysl předložena ke zkoumání. Podle odborníků však ani on nemohl rozhodně být hloupým člověkem a odhaduje se, že jeho IQ se pohybovalo mezi 130 až 140 body. Dá se tedy vyvodit, že lidé zodpovědní za všechna válečná zvěrstva si byli svých skutků a rozhodnutí velmi dobře vědomi a přísné tresty těch, kteří neunikli spravedlnosti, byly zcela na místě.
Foto: Shutterstock, zdroj: Malevus, Law2.umkc, Globe24
Hitler geniální? No, to asi ten perník. Vařili mu dobrý matroš. To je pak mozek vědce. Znám i dnes takového zasxaného dyliňáka co po koksu vymyslí jednu genialitu za druhou. A občas stojí u stolu nad mapami jako Áda. Asi vzor😂😂😂