Olympijské hry v Tokiu už jsou za humny a zdá se, že tentokrát je nepřekazí ani koronavirus. Sportovci tak ladí svou formu na maximum. Někteří však musí podstupovat speciální “trénink”. Například Ruský olympijský výbor připravil pro své sportovce příručku, která připomíná časy Sovětského svazu. Jde o brožuru, ve které jsou popsány nejrůznější situace a pokyny, jak se v nich zachovat. Především jde o rady, jak odpovídat na “provokativní politické otázky”.
Existenci těchto instrukcí potvrdil deníku Vedomosti Ruský olympijský výbor. Jeho zástupci však hned dodali, že vznik brožury nekonzultovali se státními institucemi ani ministerstvem zahraničí.
V příručce se doslova píše, aby sportovci byli opatrní, ostražití a koncentrovaní, protože “v Tokiu za vámi mohou novináři přijít s neuváženými a provokativními politickými otázkami“. V takovém případě mají být olympionici připraveni podat předem naučenou odpověď.
Autoři pokynů dále varují, že “jakákoliv nepředložená odpověď může mít pro sportovce negativní konotace, protože nemotornou odpověď mohou zneužít a rozšířit speciálně vyškolení lidé“. Proto se sportovcům doporučuje, aby kontroverzní témata odbývali jednoduchou odpovědí “bez komentáře”. Pokud už se ale do konverzace zapojí, nabízí brožura podrobné pokyny.
Například, když se sportovců novináři zeptají na jejich postoj k hnutí Black Lives Matter, měli by obdržet tuto odpověď: “Je to osobní záležitostí každého jednotlivce a olympijské hry nesmí být testovacím místem pro jakékoliv politické akce či gesta“.
Pakliže budou sportovci tázáni na Ukrajinu nebo Krym, mají stručně odpovědět, že “politika nemá na sportovních kolbištích místo”. Na srdce je ruským olympionikům také kladeno, aby si dobře rozmysleli, co budou zveřejňovat na svých sociálních sítích. Dokonce je zde explicitně řečeno, aby si dali pozor na to, jaké zprávy a příspěvky “lajkují”.
Tvůrci pokynů neponechali nic náhodě. Například na otázku, zda se setkali nebo zažili sexuální či jiné obtěžování ze strany trenérů a sportovních funkcionářů, mají dát pohotovou odpověď: “Nesetkal jsem se s tím ve své kariéře, ale vím, že sportovci v jiných zemích s tím mají problémy“.
Pokud by někdo chtěl ruské sportovce zapojit do konverzace o dopingu, setká se nejspíše s předepsanou odpovědí, že se k těmto případům nemohou vyjádřit. Ruský sport přitom v posledních letech sužují dopingové skandály. Dokonce se zvažovalo, že sportovci z Ruska vůbec nebudou na letošní olympiádě startovat. Nakonec se však 335 Rusů olympiády v Tokiu zúčastní. Nikoliv ale pod vlajkou Ruské federace, nýbrž pod vlajkou Ruského olympijského výboru. Namísto národní hymny, která zazní, když nějaká země vyhraje zlatou medaili, bude v případě Rusů slyšet koncert od Petra Iljiče Čajkovského.
Foto: Shutterstock
bych taky nevedel, aby dneska jeden nerek neco blbe ze jo … jak za komance tvl