Že se ženám nežilo ve středověku zrovna nejlépe, o tom se snad ani nemusí vést diskuze. Vzhledem k tomu, že ženy málokdy ovlivňovaly dějiny nebo politiku, historici se jim dlouhou dobu věnovali velmi málo. Když se však v historických kruzích začal prosazovat trend zkoumání každodennosti – dostaly se náhle ženy do popředí. Jaký byl den a život obyčejné ženy ve středověku?
Svatba, děti, smrt
Středověká žena v podstatě neměla žádná práva. Právní ani církevní předpisy ji obvykle nepovažovaly za samostatného a plnohodnotného jedince – před svatbou byla podřízena otci, po sňatku manželovi.
Život obyčejné ženy se tak obvykle točil v koloběhu práce, těhotenství, porodu, péče o děti a brzké smrti. Zatímco mezi šlechtou byla schopnost porodit co nejvíce dětí považována za přednost, u opravdu chudých rodin to mohlo znamenat existenční problém – rodiče obvykle neměli dost prostředků ani na to, aby uživili sami sebe, natož osm deset dalších hladových krků.
Časté porody, spojené s péčí o stále přibývající děti, navíc ženu samozřejmě vyčerpávaly. Rodičky neměly přístup ke zdravotní péči a při porodu nebo po něm často umíraly.
Práce, kam se podíváš
Především církevní nauka prezentovala ženu jako toho, kdo se má starat o manžela, děti a teplo rodinného krbu. Navařením, vypráním prádla a udržováním ohně však pro naprostou většinu běžných středověkých žen den rozhodně nekončil.
Venkovské ženy se musely účastnit práce na polích a péče o domácí zvířata. Někdy vykonávaly lehčí práce, na které měly sílu, ale když bylo potřeba, musely se nechat zapřáhnout do pluhu a orat pole místo volka nebo koně.
Manželky městských řemeslníků zase často ovládali řemeslo stejně dobře jako jejich manželé a v dílně jim pomáhaly – pro muže to byla pracovní síla zadarmo. Lepší naučit práci manželku, než platit dalšího učně nebo nádeníka.
Foto: Shutterstock, zdroje: BBC, ČT24
To mě ani trochu nepřekvapuje,nic nového pod SlunceM!!!!!!!!!!