Kladli jste si někdy otázku, kdo by ovládl svět, kdyby lidstvo vyhynulo? Přestože planetu Zemi obývá 7,7 miliard lidí, naším nešetrným chováním k ní si koledujeme o průšvih. Přestože jsme vládnoucím žijícím druhem a máme pocit, že jsme nedotknutelní a dokonalí, může se stát cokoliv. Třeba i to, že lidský druh vyhyne. Kdo by po nás převzal vládu nad světem?
Pokud by lidstvo vyhynulo, Londýn by skončil pod vodou
Pojďme si nejprve představit, jak by vypadal svět, kdyby lidstvo ze dne na den zmizelo. Podle Alana Weismana, autora knihy Svět bez nás, by do 36 hodin město Londýn i New York skončilo bez lidského přičinění pod vodou. To by navíc bylo to nejmenší. Mnohem horší dopady by na planetu měla existence ropných rafinerií a jaderných elektráren. Bez lidského faktoru by na planetě vznikl chaos, který by zahrnoval požáry, výbuchy a pravděpodobně i vysoký únik radiace. Pokud bychom ale tyto aspekty vynechali a přemýšleli pouze nad tím, který druh by mohl převzít roli vládců, dostaneme se k zajímavým odpovědím.
Budou světu vládnout opice?
Jako první možnost se nabízí to, že po nás vládu nad světem převezmou opice, zejména šimpanzi a bonobové, kteří nám jsou nejvíce podobní. V jejich neprospěch ale hraje fakt, že evoluce člověka trvala několik milionů let. Pokud se na šimpanze a bonoby podíváme, zjistíme, že kromě podobnosti našich rukou, toho tolik společného nemáme. Vyhyne-li lidský druh až za několik milionů let, mají tyto dva druhy šanci, jinak je nepravděpodobné, že by nás mohli v brzké době nahradit.
Ovládnou planetu chytří ptáci?
Dalšími možnými kandidáty by se mohli stát ptáci. Zejména o havranech a vránách se traduje, že jsou velice inteligentní. V závěsu za nimi jsou papoušci šedí, kteří jsou velmi učenliví. Co dalšího dělá z ptáků potenciální nové vládce planety?
Shlukují se v skupinách a vytváří společenství.
Mají obratné zobáky a nohy.
Některé druhy ptáků budují společná obydlí.
Čím víc končetin, tím lépe aneb druh hlavonožci
Dalším druhem, který je velmi obratný při práci s předměty, jsou hlavonožci. Nemají sice ruce ani nohy, ale jejich osm chapadel je velmi učenlivých a šikovných. Podle odborníků se hlavonožci řadí k inteligentním stvořením, dokážou například skvěle rozlišovat mezi skutečnými a virtuálními objekty a svá obydlí udržují v čistotě a dokáží se velmi účinně zbavit nežádoucích řas.
Dokonce jsou natolik nápadití, že používají mušle místo dveří. Nabízí se ale otázka, jak by se hlavonožci přizpůsobili životu na souši. Jejich těla jsou totiž uzpůsobena životu ve vodě a na souš by se adaptovali velmi obtížně.
Inteligence, odolnost a společenské uspořádání
Tím se dostáváme k živočichům, kteří jsou oproti hlavonožcům velmi adaptabilní, odolní a společenští. Řeč je o hmyzu. Ten se dokázal přizpůsobit životu na Zemi obdivuhodně dobře. Příkladem mohou být mravenci. Ti jsou známí tím, že si vytváří kolonie, v nichž má každý svou jasně danou úlohu.
Zároveň jsou i velmi pracovití a jejich systém mravenišť je natolik propracovaný, že to až bere dech. Nejedná se pouze o soustavu chodbiček a cest, ale o perfektní útočiště před venkovními vlivy a predátory. Navíc umí i skvěle hospodařit a vytvářet si zásoby.
Malí termiti jako možný druh nástupců
Dalšími zástupci hmyzu, kteří se jeví jako možní kandidáti na ovládnutí světa po vyhynutí lidstva, jsou termiti. Uspořádání jejich kolonií je totiž až neuvěřitelně podobné lidskému uspořádání společnosti. Přestože jsou velmi malí, v jejich prospěch hraje to, že jsou odolní a mohli by přežít i výraznou změnu klimatu a další změny, které by zahubily lidstvo.
Ať už budou světu vládnout šimpanzi, ptáci, hlavonožci nebo zástupci hmyzu, jedno je jasné: přežijí ti nejsilnější a nejodolnější.
Foto: Shutterstock, zdroje: The Conversation, Live Science
S tím, jak se k lidem po celém světě chovají různé podvodné organizace vydávajíc se za spasitele, pomahače a lidumily a jimi infiltrované vlády jako morem či rakovinou, tak lidstvo zřejmě a nejpravděpodobněji brzy bude mávat na cestu. Ten čas je za dveřmi. A kdo tu pak bude vládnout? Bude. Jedni se těší a druzí se nestarají. Mají pocit, že jsou nedostižitelní. O to větší bude překvapení.