Ministr vnitra a předseda sociální demokracie Jan Hamáček je v těžké defenzívě. Čelí kritice veřejnosti za nezvládnutá protiepidemická opatření a rozhárané policejní kontroly, které na jedné straně nechávají být významné prohřešky a na druhé potom občany šikanují za naprosté banality. Kromě toho se ukázalo, že resort vnitra v krizi nakupoval nebývale nevýhodně, jak konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad.
V dobré kondici není ani sociální demokracie. Nedokáže vykázat prakticky žádný úspěch, který ve vládě prosadila a naopak Andreji Babišovi se daří část problémů způsobených koronavirovou epidemií odsouvat právě na ČSSD. Ta bude mít už v dubnu svůj sjezd, na němž bude volit předsedu. Vedle Jana Hamáčka kandiduje také ministr zahraničí Tomáš Petříček a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.
Zatímco druhé jmenované se velké šance nepřisuzují, Petříček by pro zprofanovaného Hamáčka mohl být vyrovnaným, ne-li silnějším soupeřem. Petříčkovi se totiž na rozdíl od předsedy ČSSD daří držet od hnutí ANO na distanc a jednoznačně říká, že s ním po volbách do další vlády nepůjde. Tak rezolutní Hamáček není.
V deníku MF DNES se ke kandidatuře Tomáše Petříčka současný předseda sociální demokracie vyjádřil. Redaktor mu položil jasný dotaz: “Tábor okolo Miroslava Pocheho, který za ním stojí, prý nejprve oslovil hejtmana Martina Netolického, pak poslance a starostu Náchoda Jana Birkeho. Oba údajně odmítli, tak došlo na Petříčka. Jak jeho kandidaturu vnímáte?“
A Jan Hamáček odpověděl: “Nevidím důvod komentovat, jak Mirek Poche vybírá nového předsedu ČSSD. Mám podporu z většiny organizací v České republice, takže jsem přesvědčen, že na sjezdu uspěju. Tyto zákulisní pražské hrátky jdou mimo mě.” Dodal také, že Tomáš Petříček by sám od sebe na předsedu nekandidoval, ale musel, protože mu to důrazně doporučil jeho kolega a bývalý zaměstnavatel Mirek Poche.
Foto: Úřad vlády ČR